1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
3 years ago
13

the cost of renting at a lake is $80 per hour plus $16 for lifejackets. Write an equation in slope-intercept form that can be us

ed to calculate the total amount you would pay for using this sailboat. The equation that represents this situation is...
Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
7 0

y=80x+16 with x representing the amount of hours rented.

Slope-intercept form is:

y=mx+b

In this case, y represents the total cost. m represents the amount per hour, x represents the amount of time, and b represents the number you add.

You would plug in the information you have (m=80 as it is $80 per hour; b=16 as it is added to the final sum):

y=80x+16

You might be interested in
Solve for x. <br><br> x + 3x + 5 =21
timurjin [86]

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

In order to solve for x, we must isolate x on one side of the equation.

x+3x+5=21

First, combine like terms. x and 3x are both terms with variables, and can be combined.

(x+3x) + 5=21

4x + 5=21

5 is being added to 4x. The inverse of addition is subtraction. Subtract 5 from both sides of the equation.

4x+5-5= 21-5

4x= 16

x is being multiplied by 4. The inverse of multiplication is division. Divide both sides by 4.

4x/4=16/4

x= 16/4

x=4

Let's check our solution. Plug 4 in for x and solve.

x+3x+5=21

4+3(4)+5=21

4+12+5=21

16+5=21

21=21

This solution checks out, so we know our answer is correct.

x is equal to 4, x=4.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 3/5(10x-1/3)-x+6/5
seraphim [82]

Answer:

5x + 1

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
I need a easy way to do percentage
o-na [289]
It depends on what you are trying to calculate but the most common way I go to find percentage is to multiply by the number in decimal for ie. 50% = .5.

If you are looking for a way to do it quickly in your head I always take find out what 10% is like in the case of 100 it would be 10 so if I want to find 15% I know I can find 10% and if I cut what 10% is in half I will find 5% so likewise if I add what 10%+5% I will end up with 15%. For example, 10% of 100 is 10 half of 10 is 5 and 10+5 equals 15. If you need to find something like 20% or 30% I know that I can find 10% and instead of dividing(cutting it in half) I can multiply by 2 or 3. 10% + 10% =20%

I hope it helps, if you have more questions let me know!
7 0
3 years ago
Which expression best describes the transformation shown in the diagram below?
Dimas [21]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is credit?
zvonat [6]

When I took the test, I selected "C. an arrangement in which you receive money now and pay it back later with fees" but I got it wrong. So I'm pretty sure the answer is "A. an arrangement in which you receive money, goods, or services now in exchange for the promise of payment later"

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help !!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • What is 2/3 in a percent
    14·2 answers
  • 4X = 44<br> What is X?<br> sorry I bad at this
    13·1 answer
  • The length of a rectangular field is 24 meters. This is 3 meters was than twice the width. Find the width.
    12·1 answer
  • The dimensions of a rectangular bin are consecutive integers. If the volume of the bin is 4896 cubic inches, what are the dimens
    12·2 answers
  • What is that answer
    13·2 answers
  • 25 penalties decreased by 32%
    6·2 answers
  • In one year, a bird farm sold 375 total chickens. of these, there were 37 more Cornish hens than turkeys. How many Cornish hens
    10·1 answer
  • Students from Williams Middle School are also recycling aluminum cans. The data for the numbers of cans brought in each school d
    7·2 answers
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!