1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
13

Mika has tent that is 7 feet wide by 10 feet long Mika wants to buy a plastic tarp to go under the tent the traps are sold for $

5.00 per square foot how much would it cost to buy a tarp that is the same size as mika’s tent
Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
6 0

Answer:

$350

Step-by-step explanation:

7*10=70

Multiply by cost

70*5=350

You might be interested in
Answer this please....
padilas [110]
So 47x40 is 1800 sq feet. to turn sq feet into sq yards you divide by 9. Which is 208.8 the multiply it by 23 and your answer is 4,802.4
4 0
3 years ago
Keith’s high school played 4 football games this year, 2 of the games were played at night . He attended 3 games. How many footb
Nikitich [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

because there were 4 games playes in total and he attended 3 of the 4 games so 4-3=1

4 0
3 years ago
What is the inverse function f(x)=-3x-2
vesna_86 [32]

f^-1 (x) = 2/3 + x/3

6 0
3 years ago
Given f(x) = –3x – 7, what is f(–4)?
lyudmila [28]
The answer is D hope this help

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me!!!!!!
goldfiish [28.3K]

Answer:

False, there are no solutions

Step-by-step explanation:

y = 2x+4

y = 2x+10

The slopes are the same (2) but the y intercepts are different

These lines are parallel with different intercepts

They will never intersect so there are no solutions

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6 pieces of wire each measure 9cm find the total length of the pieces in mm
    15·1 answer
  • Find the markup on the following item. A candy bar costing $0.52 and selling for $0.79. 0.27 0.41 0.66 1.31
    10·2 answers
  • What order are these fractions small to large 1/4 ,3/8, 9/16, 3/4,
    7·1 answer
  • Please Help!!
    13·1 answer
  • Students at a private liberal arts college are classified as being freshmen, sophomores, juniors, or seniors, and also according
    6·1 answer
  • the cost for parking garage is $2.25 plus an additional $1.50 for each hour. what is the total cost to park for 5 hours
    13·1 answer
  • Use the equation y= -2+1. complete each problem<br><br>(0,_)      (-5,_)      (20,_)      (-68,_)
    7·1 answer
  • Simplify – 36 + (–3) + 2(27 + 3 X 2)
    5·2 answers
  • Solve please....................
    12·2 answers
  • A conjecture and the two-column proof used to prove the conjecture are shown.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!