1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
3 years ago
14

Albert left his house on his bicycle riding at an average rate of 10 mph three hours before his son left by automobile his son o

vertook him. Albert in exactly 30 minutes at what average rate was Albert some traveling
Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
8 0
In 3 hours, at 10 mph, Albert travels 30 miles. In 10 minutes (1/6 hr), while his son overtakes him, he travels 10/6 miles more, placing him at 30 + 10/6 = 190/6 = 95/3 mi.
His son covers 95/3 mi in 1/6 hr, so he's moving at (95/3)/(1/6) = 190 mph.
You might be interested in
Vinny is interviewing for a job. He wants his take-home pay to be at least $42,000 . What is the least salary he can earn if he
marshall27 [118]
To compute the <span>25% income tax
</span>$42,000 x <span>25 / 100 = $10,500
</span><span>the least salary he can earn will be
</span>$42,000- <span>$10,500 =$31,500</span><span>

</span>
6 0
3 years ago
Pete's checking account showed a balance at the beginning of the month of $180. After 3 days the checking account showed a balan
Cerrena [4.2K]

Answer:

180 - 172 =$8 8/3=2.56

5 0
3 years ago
Which of these is a simplified form of the equation 8y + 4 = 6 + 2y + 1y?
larisa86 [58]
The first one would be the right one!
  
you just take all the y one side and the numbers on one side 
 so 8y+4= 6+3y

now 8y-3y= 6-4

therefore 5y = 2 
 
!!

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What set of reflections would carry triangle ABC onto itself?
soldi70 [24.7K]
I think I could be letter C
3 0
4 years ago
Can someone please help me with the “Challenge” question??
IRINA_888 [86]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

A 10x10 grid would have 100 units. If you divide it into 8 equal units you would do:

100 / 8

Which gets you, 12.5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If x = –3 is the only x-intercept of the graph of a quadratic equation, which statement best describes the discriminant of the e
    10·2 answers
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • What is 3+3x3-3+3=?<br> Thank you!
    14·2 answers
  • mum spent 2/3 of her money and put 1/4 of the remainder in the bank. she put $20 in the bank. How much did she start with?
    14·1 answer
  • A student wants to report on the number of books her friends read each week. The collected data are below:
    12·1 answer
  • 2c+2=10<br> A.-4<br> B.3<br> C.5<br> D.4
    15·2 answers
  • What is the distance between the point (1,4) and (3,7)
    10·1 answer
  • Neil and Beth both had soccer practice during the week. Neil practices for 3 hours each week. All together, they practice 4 hour
    15·1 answer
  • 6x – 64 = 2x - 44<br>solve for x​
    9·2 answers
  • Help im being timed.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!