1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
6

Veronica wants to buy a house that costs $249,900. She is going to make a 20% down payment. How

Mathematics
2 answers:
rosijanka [135]3 years ago
6 0

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

<em>$49,980</em>

▹ Step-by-Step Explanation

\frac{20}{100} * $249,900 \\\\= $49,980

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

VLD [36.1K]3 years ago
5 0
Answer

49,900

Step-by-step-explanation

go two across and place the decimal there, so 20% will be turned into 0.20 and multiply 0.20 by the 249,900. When you are done you will get the amount.

Hope this helped!
You might be interested in
Please help me show my work on this problem
Thepotemich [5.8K]
I wrote process on this picture I hope it’ll helpful to you

8 0
4 years ago
Simplify the expression 7h + (-8.1d) - 17 +5d - 3.7h.
Svetradugi [14.3K]

Answer:

3.3h-3.1d-17

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
0. What are the means of the following proportion? 3⁄15 = 12⁄60 A. 15 and 12 B. 3 and 15 C. 3 and 60 D. 12 and 60
Neko [114]

3 and 60." The means of the proportion is 15 and 12.


4 0
3 years ago
What is represented by an equation?
rodikova [14]

Step-by-step explanation:

Are you talking about functions or?

8 0
3 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) = 3^(x + 4), find f(2).<br><br> A. 729<br> B. 243<br> C. 81<br> D. 18
    8·1 answer
  • How do i work this problem out
    8·1 answer
  • For an outdoor event organizers estimate that 60000 people will attend if it is not raining. If it is raining, event organizers
    5·1 answer
  • Help plz asap the question in the picture
    15·1 answer
  • Find the area of Region II for this figure. A) 4 square units B) 16 square units C) 12 square units D) 36 square units
    10·1 answer
  • Rectangle ABCDABCDA, B, C, D is graphed in the coordinate plane. The following are the vertices of the rectangle: A(-2, 2)A(−2,2
    6·1 answer
  • 22. Tebogo is driving to his mother's house the drives at 50kruh, it takes him
    8·1 answer
  • El salario mensual de un vendedor de una tienda departamental es de $6,500 más el 10% por comisión en sus ventas mensuales. A) E
    11·1 answer
  • The length of a spring varies directly with the mass of an object that is attached to it. When a 30-gram object is attached, the
    8·1 answer
  • 42 POINTS PLEASE ANSWER.....The sum of the angles in a triangle is 180 degrees.In a particular triangle the first angle is 18 de
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!