1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
11

Can anyone answer the q in the photo?

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
6 0
Tan(Ф) = 4/3

tan(Ф) = b/6Ф, then 4/3 =b/6 

cross multiplication: 3b=24 and b= 24/3, b = 8 (answer D)
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!! Which system of equations represents the following situation?
RUDIKE [14]
The answer is c explanation took test
5 0
3 years ago
PLEASE HELP ILL DO ANYTHING
yuradex [85]

Answer:

B) 2 1/4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
(Inequalities) what do you have to do when multiplying or dividing by a negative number?
Rashid [163]

Answer:

When we multiply or divide by a negative to solve an inequality, it's the same as multiplying or dividing by a negative to solve a regular equation! Just remember to multiply or divide both sides by the same quantity, then simplify! Remember, when multiplying or dividing by a negative <u>YOU MUST FLIP THE INEQUALITY SIGN.</u>

Step-by-step explanation:

You are welcome.

And I hope this helps.      :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeremy uses 27 inches of board for each birdhouse he builds.
jenyasd209 [6]
4.5; 27 * 6 = 162 and then do 162/36 which is 4.5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please I am on a timer
Mila [183]

Answer: g=5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain why (1/2)4 =1/16
    9·2 answers
  • Three lightship flash simultaneously at 6 00 a.m the first lightship flashes every 12 sec the second lightship every 30 sec and
    9·1 answer
  • Can u help me with 8 and 10
    12·1 answer
  • A stereo is marked down $105. if this is a 25% decrease, find the cost price?
    12·1 answer
  • Your friend is 1.56 m y'all. How many millimeters tall is your friend?
    15·2 answers
  • A carpenter has boards of lengths 24, 40, and 48 inches that must be cut into smaller boards of equal length, with no scrap wood
    11·1 answer
  • How can we efficiently multiply by multiples of 10?
    7·1 answer
  • Use 3.14 for pi and round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • What is the slope and y-intercept of the graph? (write your answer in simplest form)
    9·1 answer
  • A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? How many pints do you get per dollar? At this
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!