1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
3 years ago
6

Callie has a new kitten. They can weigh 3 pounds less than half the weight of Callie‘s cat. Together the cat and kitten weigh 18

pounds. Find a system of equations that can be used to find the weight of each animal
Mathematics
1 answer:
gavmur [86]3 years ago
7 0

Answer:

The weight of cat is <u>14 pounds</u> and the weight of kitten is <u>4 pounds</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Callie has a new kitten. It can weigh 3 pounds less than half the weight of Callie‘s cat. Together the cat and kitten weigh 18 pounds.

Now, to find the weight of each animal:

Let the cat's weight be x.

And the kitten weight = \frac{x}{2} -3

Total weight of cat and kitten = 18 pounds.

Now, to set an equation to get the weight of each animal:

(x)+(\frac{x}{2}-3)=18

x+\frac{x}{2} -3=18

\frac{2x+x-6}{2} =18

\frac{3x-6}{2} =18

<em>Multiplying both sides by 2 we get:</em>

<em />3x-6=36<em />

<em>Adding both sides by 6 we get:</em>

<em />3x=42<em />

<em>Dividing both sides by 3 we get:</em>

<em />x=14\ pounds.<em />

<em>The weight of cat = 14 pounds.</em>

Substituting the value of x to get the kitten's weight:

\frac{x}{2} -3\\\\=\frac{14}{2}-3\\\\=7-3\\\\=4.

<em>The kitten's weight = 4 pounds.</em>

Therefore, the weight of cat is 14 pounds and the weight of kitten is 4 pounds.

You might be interested in
If you travel 40 miles at 45 miles per hour, how many minutes will that take you?
GenaCL600 [577]
Ok so im not good with words and math, but i am going to try my best to explain it. first you will take 45/60 which is the 45 miles per hour. next you will put it equal to 40/x. x is how many minutes. they are set equal to each other because they are the same ratio. (i honestly dont know why you cross multiply, but you just do). you then multiply 40*60 and 45*x. this gives you 2400=45x. you then divide both sides by 45 and get 53 1/3 minutes. or 53 minutes and 20 seconds

7 0
3 years ago
Tomas learned that the product of the polynomials (a + b)(a2 – ab + b2) was a special pattern that would result in a sum of cube
lana66690 [7]
<span>if a = 2x and b = 1

(2x)</span>³+1³ = (2x+1)(4x²-2x+1)

I hope this helps
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
13. f(x) = x + 5<br> a. f(4)<br> b. f(7)<br> c. f(-3)<br> d. f(0)<br> e. f(2.4)<br> f. f(2/3)
SashulF [63]
A.9
B.12
C.2
D.5
E.7.4
F.5 2/3 or 5.6666
4 0
4 years ago
Which scatter plot shows a linear association? <br><br> A or B
adelina 88 [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The CEO of NJAD, a Real Estate Investment Fund, decided to design a new development inPolycity, New Jersey. She wants to build 3
shutvik [7]

The perimeter (P) is the sum of all sides:

\begin{gathered} (2x^2-6x+25)+(5x^3+6x^2-3x+4)+(x^3-2x^2+8x+9)+(3x^4+2x^3+8x+7) \\ 2x^2-6x+25+5x^3+6x^2-3x+4+x^3-2x^2+8x+9+3x^4+2x^3+8x+7 \\ 3x^4+5x^3+x^3+2x^3+2x^2+6x^2-2x^2-6x-3x+8x+8x+25+4+9+7 \\ 3x^4+8x^3+6x^2+7x+45 \end{gathered}

5 0
1 year ago
Other questions:
  • The floor of a skating rink is circular and has a radius of 14 meters. What is the
    10·2 answers
  • At which times could rory phone have been plugged into the charger?select three options
    10·1 answer
  • What is -34 1/2 - 5 1/2
    5·2 answers
  • En la figura anterior, las rectas M y N son <br><br>paralelas. ¿Cuántos grados mide el ángulo BAC ?
    5·1 answer
  • The manager at gabrielas furniture store is trying to figure out how much to charge for a book shelf that just arrived.The book
    9·2 answers
  • 2. Determine the measure of the angles indicated by letters. Justify your answers with the
    12·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • Can someone help me please
    8·1 answer
  • 9 oranges cost $3.60. How much are 4 oranges?
    13·1 answer
  • • function notation• <br> these are so confusing
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!