1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
2 years ago
15

A turtle moves an an average speed of 12 inches/hour. How long does it take the turtle to travel 8 inches?

Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]2 years ago
7 0

Answer:

40 minutes

Step-by-step explanation:

We can solve this problem through finding the proportion...

Let the time taken to travel 8 inches at the speed be x

Hence, 12:60 :: 8:x

We must multiply the extremes and the nears..

Hence,

12x=60×8

x=60×8/12

x=40 minutes

You might be interested in
Soundtronics is a company that manufactures inexpensive headphones at a high volume. Due to the high production rate, some of th
iragen [17]

Answer:

The correct answer is 11%


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
When a group of colleagues discussed where their annual retreat should take​ place, they found that of all the​ colleagues: 17 w
Vilka [71]
To find the answer look for opinions where 1 person can't have multiple.

Add them all up and you'll get your answer, there are 33 total colleagues in the group.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
James pays $120.00 for golf clubs that are on sale for 20% off at Golf Pros. At Nine Iron, the same clubs cost $8.00 less than t
Misha Larkins [42]
The original price of the clubs will be $135.

If the clubs at Nine Iron are $8 less than Golf Pros, they are 112.
120 - 8 = 112

Now, we just have to find the original price. We can write and solve the equation below to find the original price.

x (0.83) = 112    Divide both sides by 0.83

x = $135
6 0
3 years ago
What is an equation of the line that passes through the point (4,-6) and has a slope of -3
GenaCL600 [577]

Answer:

y = -3x -6

Step-by-step explanation:

-6 is on the y line on the graph

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
....HELP ME PLZ. PLZ TELLM ME THE ANSWER> I REALLY NEED HELP
Grace [21]

Your older than me do it your self. or fail. >:D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • NewMovies charge $4 each month to use their DVD rental service and $2.25 per DVD rental. Trya’s bill month was $31. How many DVD
    12·1 answer
  • What’s the answer?(ONLY ANSWER IF YOU KNOW PLEASE)
    10·1 answer
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • In 2004 there were 72 million voters registered as Democrats, 55 million American voters registered as Republicans, and 42 milli
    7·1 answer
  • The length of a rectangle is 1 units more than the width. The area of the rectangle is 56 units. What is the length, in units, o
    9·1 answer
  • Which two numbers have the sum of twelve and the product of -28. thanks!?
    7·1 answer
  • Find x<br>x-6+9+2x-19=23​
    6·1 answer
  • Pls help, it due ASAP.....pls show workings
    13·1 answer
  • If P is in the interior of ∠XYZ, ∡XYP=35°∡PYZ=60° then ∡XYZ
    11·1 answer
  • 29 in base 2 to a number in base 10​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!