1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
15

If PQ=RS, which of the following must be true?

Mathematics
1 answer:
maw [93]3 years ago
4 0

<u>Answer:</u>

If PQ=RS then PQ and RS have the same length. Hence option D is correct

<u>Solution:</u>

Given that, pq = rs  

And, we have to find which of the given options are true.

<u><em>a) pq and rs form a straight angle </em></u>

We can’t decide the angle in between pq and rs just by the statement pq = rs.

So this statement is false.

<u><em>b) pq and rs form a zero angle. </em></u>

We can’t decide the angle in between pq and rs just by the statement pq = rs.

So this statement is false.

<u><em>c) pq and rs are same segment. </em></u>

If two things equal then there is no condition that both represents a single item.

So this statement is false.

<u><em>d) pq and rs have the same length </em></u>

As given that pq = rs, we can say that they will have the same length  

Hence, option d is true.

You might be interested in
Which of the following has the least value?
yawa3891 [41]
C hope this helps follow me for a follow
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
I dont know number 1 please help
amm1812
The answer is C to this question

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
13 At the beginning of 2009, Mr Veale bought a company.
katen-ka-za [31]

Answer:

£58,800

Step-by-step explanation:

The answer can be calculated using

FV=p(1+r/n)^nt

P=£50,000

r=2%=0.02

n=12

t=2009 to 2017=8 years

FV=p(1+r/n)^nt

=50,000(1+0.02/12)^12*8

=50,000(1+0.0017)^96

=50,000(1.0017)^96

=50,000(1.1771)

=58,855

FV=58,855

To the nearest £100=£58,800

7 0
3 years ago
If a 2.5 pound bunch of bananas costs $1.10 what is the costs per pound
postnew [5]
1 pound of bananas would cost 44 cents.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody please explain 16,18,20? ASAP
beks73 [17]
They are counting by twos.

2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,etc

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The weights (in pounds) of 18 preschool children are
    7·1 answer
  • Find the time difference between 11:17 am and 5:09 pm
    12·1 answer
  • A car is traveling at a rate of 40 miles per hour. what is this speed in feet per minute?
    10·1 answer
  • Hearts win. In a new card game, you start with a well-shuffled full deck and draw 3 cards without replacement. If you draw 3 hea
    14·1 answer
  • Which is a perfect square?<br>61<br>62<br>63<br>65​
    14·1 answer
  • A recipe requires 2\tfrac{3}{4}2 4 3 ​ cups of milk for every \frac{1}{3} 3 1 ​ of a cup of flour. What is the ratio of cups of
    8·2 answers
  • Help me pls, BRAINEST AWARD
    14·1 answer
  • Please help!!! Will give brainliest!
    6·2 answers
  • Please help me asap!!!
    14·1 answer
  • Which statement about the equation y = 5x – 8 is correct?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!