1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
3 years ago
14

Find the length of the hypotenuse. The measure of the hypotenuse?

Mathematics
2 answers:
Eduardwww [97]3 years ago
8 0

Answer:

Since it's a right angled triangle

Hypotenuse = h

h² = 7²+24²

h= √49 + 576

h = √625

h= 25

Therefore hypotenuse is 25

Hope this helps.

kow [346]3 years ago
6 0

Answer & Step-by-step explanation:

First, we must know the Pythagorean Theorem.

<em>a² + b² = c²</em>

<em>a = 24</em>

<em>b = 7</em>

Now, let's plug in these numbers into the formula.

<em>24² + 7² = c²</em>

Simplify the exponents.

<em>576 + 49 = c²</em>

Add 576 and 49 together.

<em>625 = c²</em>

Square root the terms on both sides of the equation.

<em>√625 = √c²</em>

Simplify the square roots.

<em>25 = c</em>

The length of the hypotenuse is 25 units.

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! PLEASE DON'T GUESS!!!
Aneli [31]
Hope this helps you understand

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please answer quickly. Deeply appreciated
damaskus [11]

Answer:

1 Because i learned how to do that but that was hard

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The sum of two numbers is 20. Their difference is 14. Find the numbers.
Mila [183]
3 and 17
17-3=14

hope that helps
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Draw a box-and-whisker plot for the set of data. 27, 35, 44, 51, 52, 54, 56, 69, 69, 79, 80, 100, 100 a. Please select the best
Finger [1]

look at the picture not my text lol

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 4/5 cup of milk and 1/2 cup of rice. How much more milk than rice is needed?
Norma-Jean [14]

Step-by-step explanation:

jdjssnnajxsnanandjsu

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A DVD costs $17.45. What is 6.75% sales tax?
    13·2 answers
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • What is the slope of a line that passes through (-4,-13) and (19,11)
    13·2 answers
  • Is for today, algebrica members
    9·1 answer
  • What is the slope of this table
    11·2 answers
  • A hotel had a number of meeting rooms, m, available for events. Each meeting room has 325 chairs.
    11·2 answers
  • 1.<br> Find the tangent of 40° .
    5·1 answer
  • Pls help me I really need it.
    9·1 answer
  • Explain your answer !! <br> Have a nice day <br><br> Will give braisnlt
    14·1 answer
  • 20)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!