1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
10

Can someone help with these problems?

Mathematics
2 answers:
fgiga [73]3 years ago
7 0

Answer:

First, you have to substitue 3 into x

20 - 5(3)

20 - 15

= 5

so the first one is 5

the next one we will do the same but with 4

20 - 5(4)

20 - 20

= 0

Step-by-step explanation:

vaieri [72.5K]3 years ago
5 0

Answer:

20-5(3)

20-15

=5

than

20-5(4)

20-20

=0

and there is your answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write an equation of the line that passes through (2 -5) and is parallel to the line 2y=3x+10
andrey2020 [161]

Step-by-step explanation:

Given equation is

2y = 3x + 10

3x - 2y + 10 = 0 .....i)

Any line parallel to line I) is

3x - 2y + k = 0 ......ii)

As the line two passes through the point ( 2 , - 5 ) Now substituting the values

3 * 2 - 2 * ( - 5) + k = 0

6 + 10 + k = 0

16 + k = 0

k = - 16

Now putting the value of k in equation two

3x - 2y + 16 = 0 is the required equation.

Hope it will help :)❤

8 0
3 years ago
Complete the sentence.<br> 7 is 1/10 of
Schach [20]
7 is 1/10 of.. 70, because 10 times 7 is 70 :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A random sample of 1028 adults in a certain large country was asked​ "Do you pretty much think televisions are a necessity or a
Tems11 [23]

Answer:

lol

Step-by-step explanation:

what is the question

7 0
3 years ago
Can anyone help??? will give best answer brainliest!!
tia_tia [17]

Answer:

5xy = 2

Step-by-step explanation:

This is the only one that has two (x & y) letters/integers on one single number.

3 0
3 years ago
What is the sum of 2/3 and 3/4
Mumz [18]
2/3 + 3/4 = 17/12 or 1 5/12
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You budget $200 for wooden planks for outdoor furniture. Cedar costs $2.50 per foot in Pine costs $1.75 per foot. X equal the nu
    12·2 answers
  • I fill an aquarium to a depth of 3/8 meters in 6 minutes. What is the unit rate in minutes per meter?
    10·1 answer
  • If 60 square feet of flooring costs $287.00 how much does one square foot cost?
    6·1 answer
  • Can you help me find the value of x and y for both
    6·1 answer
  • Which of the following are adjacent angles?
    15·1 answer
  • The
    11·1 answer
  • Students record the number of minutes they read each day. The box plot shows the sumary of the results. Which statement best des
    15·2 answers
  • Pls show working 3 friends shared the driving on a long trip. Marla drove 7 miles more than Guido. Guido drove five times as far
    11·2 answers
  • I need help again yall
    13·2 answers
  • Find the area of this figure! (Don’t give me a big explanation, i have 30 mins to get this ixl to 90, currently at 74)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!