1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
3 years ago
10

There are 250 students taking either band or chorus. If there are 180 students taking band and 60 students in both band and chor

us, how many students are in just chorus?
A. 10
B. 60
C. 70
D. 120
Mathematics
2 answers:
storchak [24]3 years ago
8 0
I think it is 60 I'm probably wrong though
zaharov [31]3 years ago
8 0
The answer is 10 i think

You might be interested in
Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each tabl
sergey [27]

Answer:

(a) $60

(b) $180

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 table lamp be t.

Then the price of a fan is 3t.

2(3t) + 3t = 540

6t + 3t = 540

9t = 540

t = 60

A table lamp costs $60.

3($60) = $180

A fan costs $180.

4 0
2 years ago
What is two over eight minus 1 over 2
avanturin [10]

The answer is -1/4 I’m in 11th grade trust me

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plzzzzzzzzzzzz
Paraphin [41]

Answer: -27/7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A basket contains 12 apples and some other fruit. Write an equation that could be used to find the total number of fruits in the
o-na [289]
A basket contains 12 apples and some other fruit
40% of the total fruit are apples...so 40% of the total fruit is 12..

0.40x = 12....with x being the total fruit in the basket <== ur equation
x = 12 / 0.40
x = 30....and u have 30 pieces of fruit in the basket
7 0
3 years ago
PLEASE HELP AS SOON AS YOU CAN
Mnenie [13.5K]

Answer:

FOR QUESTION 2

1. Segment addition postulate

2. Substitution

3. Substitution

4. Addition property of equality

5. Division property of equality

6 symmetric property

FOR QUESTION 3

1. given

2. Definition of complementary angles (complementary angles add upto 90)

3. Substitution

4. Subtraction property of equality

FOR QUESTION 4

1. Given

2. Definition of supplementary angles (supplementary angles add upto 180)

3. Definition of supplementary angles

4. Substitution

5. Subtraction property if equality

6. Definition of congruent angles (congruent angles are equal)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which term describes a line segment that connects a vertex of a point the midpoint of the opposite side?
    14·1 answer
  • What is the top price of $45.09 item when 7% sales tax is added
    8·1 answer
  • Find the missing dimension. Round your answer to the nearest tenth. Please help me answer this problem. :) thanks.
    11·1 answer
  • Lines q and r are parallel.
    8·2 answers
  • Braden signed up for streaming music service that cost $11 per month the service allows Braden to listen to Unlimited music but
    9·1 answer
  • In the adjacent figure through = 50° calculate the, sĀr and rĀl​
    14·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Solve for missing angle.​
    10·1 answer
  • The value of the digit 8 in 1,857 is how many times the value of the digit 8 in 3,083?
    10·1 answer
  • Which pair of angles are corresponding angles?<br><br> PLEASE HELP ME THIS IS DUE TMR
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!