Answer:
About $0.11
This is because 0.11 is how much money one pack is Worth.
Formula for a circle: A=Pi*r^2
Diameter:2ft
Radius:1ft
A=3.14*1^2
A=3.14
Multiply by 4
4 squares=12.56ft squared
Formula for a square: A=s^2
A=4^2
A= 16ft squared
To find leftover you need to subtract 12.56 ft from 16 ft to get 3.44 ft squared(A).
Maximizing the Area of a rectangle. Drag the locators to vary the width of the rectangle and see the effect on its area. For a rectangle with a perimeter of 40, the height is always 20 minus the width. This allows you to reduce the formula for the area. I hope this helps you
2/3 +4/3=6/3=2.... Self explanatory
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup