1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
7

Answer these true or false questions:

Mathematics
1 answer:
stepan [7]3 years ago
4 0
Sometimes it helps to put a number line in front of you. If one number is to the left of the other number on the number line, it's a lower number. If one number is to the right of the other number on the number line, it is greater.

-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

4 is a solution of x<-5
FALSE: 4 is not greater than -5


-3 is a solution of y>-2
FALSE: -3 is not greater than -2


y≤3 includes 3 as a possible solution
TRUE: 3 is less than OR EQUAL to 3


Hope this helps! :)
You might be interested in
Write the slope-intercept form of the given line. Include your work in your final answer.
IRINA_888 [86]

Answer:

y = -1.5x - 3

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form of a line is y = mx + c where m is the slope of the line and c is the y-intercept of the line.

To find the slope of a line, you need to find the \frac{rise}{run} between two of the points. I will be using the points (-2, 0) and (0, -3).

\frac{rise}{run} = \frac{-3-0}{0-(-2)}

     = \frac{-3}{2}

     = -1.5

Now based on the graph, we see that the y-intercept is -3. Thus, the entire equation of the given line is: y = -1.5x - 3  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the ratio 35:50
RoseWind [281]
35:50 simplified is 7:10 because 5 goes into 35 7 times and 5 goes into 50 10 times.
3 0
3 years ago
Use the parabola tool to graph the quadratic function. f(x)=2x2+12x+16
yKpoI14uk [10]
We have that
<span>f(x)=2x</span>²<span>+12x+16

using a graph tool
see the attached figure</span>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 4 + (-2) - (-3) – 6.
fgiga [73]

Answer:

Step-by-step explanation:

-1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chen bought a 20-foot chain for $36.50. What is the unit rate of price per foot?
jasenka [17]
About 1.83. You would set up the equation like this
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me asap!!
    15·1 answer
  • A garden has four sides that are all the same length. Each side measures x+4 units. The garden's perimeter is 112 units. What is
    14·1 answer
  • Please answer this !!!!
    11·2 answers
  • How do i simplify 24 divided by (3+2 with the power of 2
    8·1 answer
  • Please help, thank you.
    13·1 answer
  • 1.
    6·1 answer
  • Explain how to identify a starting position on a line.
    7·2 answers
  • You want to order a pizza that costs $12.99 with no toppings. Each topping you choose costs $0.75. Which of these equations best
    10·2 answers
  • What is the value of x?<br> 160°<br> x =<br> 519
    13·2 answers
  • What is the answer for -31 = 9+ 8x? Step by Step.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!