1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
2 years ago
7

A student artist randomly selected two media from among: charcoal sketches, pencil drawings, and oil paintings, and then submitt

ed all of her works in that media for a gallery showing.
Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]2 years ago
7 0

Complete question is;

A student artist randomly selected two media from among: charcoal sketches, pencil drawings, and oil paintings, and then submitted all of her works in that media for a gallery showing. Identify the kind of sample that is described.

Answer:

Cluster sample

Step-by-step explanation:

Looking at the question, we can see that the media has already been grouped into 3 parts namely charcoal sketches, pencil drawings, and oil paintings. It has already been grouped into multiple groups for easy selection or identification.

Now this type of grouping is synonymous with cluster sampling because cluster sampling is a probability sampling technique in which the researchers divide the population into multiple groups known as clusters for research and this question clearly shows that the media has been grouped.

You might be interested in
It's a little blurry but please help
pishuonlain [190]
7) 407502
8) 409928
9) Dillan and Elaine
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the complementary angle of 15​
Igoryamba

Answer:

step by step

Step-by-step explanation:

90 degrees is complementary

4 0
3 years ago
7. A number is multiplied by four, then five is subtracted from the product. The result i three. What is the number?
Maru [420]

maybe the answer is 4 i don't have an computation but it feels 4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You pay 10.32 for 8 music downloads. what is the rate of cost per download
nlexa [21]
You would do:
10.32/8 = 1.29
Therefore, the rate of cost per download is $1.29
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store owner had 42 pounds of almonds, 38.5 pounds of walnuts, and 62.5 pounds of peanuts. If the owner splits the peanuts equa
Zina [86]

Here is your answer

12.5 pounds

REASON:

Weight of total peanuts= 62.5 pounds

It is splitted into equally into 5 jars.

So,

Pounds of peanut each jar contains= Total weight/No. of jars

= 62.5/5 pounds

= 12.5 pounds (in each jar)

HOPE IT IS USEFUL

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Joji earns 3 times as much as Masao. If Joji and Masao earn $4,500.00 together, how much money does Masao earn? a $1,125.00 b $1
    15·1 answer
  • If 15 pies will serve 120 people, how mant pies are needed for 152 people?
    13·2 answers
  • Bill bought a large submarine sandwich and cut it into 8 equalpieces. He ate 1/4 of the sandwich. How can you write how much of
    11·1 answer
  • Jay is letting her bread dough rise. After three hours, her bread dough is 11/5 of its original size.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAPPPPPPPP
    5·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 110 inches. The rectangle' s length is five more than twice the width.
    6·1 answer
  • If one song is $50 and i have $17000 how many songs can i buy​
    6·2 answers
  • lissa has $75 worth of bird seed, which she will put into small bags. She will sell each bag for $7. What is the greatest number
    12·1 answer
  • What is the unit rate to 80 carrots and 5 square foot garden
    9·1 answer
  • Amanda and Mofor are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls o
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!