1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
4 years ago
7

. A line that is tangent to a circle will always intersect the radius at what kind of angle?

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]4 years ago
3 0

Answer:

it is an perpindicular acute angle

Step-by-step explanation:

becayse of how i thought it

You might be interested in
Help me fast!!! Best answer gets brain liest
chubhunter [2.5K]

Answer:

w goes to dependent

and t goes to independent

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
132 beads is split into 96 beads and 36 beads. in simplest form , what is the ratio of the split​
mars1129 [50]

Answer:

16:6

Step-by-step explanation:

96:36

Highest common factor is 6

divide both sides by 6

16:6

3 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST TO BEST RESPONSE!
Monica [59]

You are given the X value, replace x with 2 in the first equation to solve for y:

y=2x +3

y = 2(2) +3

y = 4+3

y = 7

Now replace y with 7 and x iwth 2 in the second equation and solve for k:

y = -x +k

7 = -2 +k

Add 2 to both sides:

9 = k

so k = 9

The point is given as k-2, which is 9-2 = 7, which is what y equals in the first equation.

K = 9

5 0
4 years ago
What is the value of the expression below?
sergejj [24]

Answer:

  B  15 1/2

Step-by-step explanation:

It evaluates to ...

  7 + 12 -(3 1/2) = 15 1/2 . . . . matches selection B

_____

Your calculator can help you with questions like this.

4 0
3 years ago
Apartment A rents for $700/month and includes heat and electric. Apartment B rents for $470/month but heat and electric are not
ehidna [41]
From what it looks like its Apartment A
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much of earth's surface is cover by land? write your answer in scientific notation
    12·1 answer
  • 122.50 divide by 7.50
    14·2 answers
  • Evaluate the expression, using the given value of the variable z÷3-5z+4 (z-2) when z=12
    15·1 answer
  • How do you find a unit rate
    5·1 answer
  • Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars
    15·1 answer
  • 9. Which of the following tables best represents the relationship between 7 points
    8·2 answers
  • If the lateral area of a cube is 36 cm2. Find its total area.​
    10·1 answer
  • Solution set for the equation x^2-6x+10=0
    13·1 answer
  • A salesperson earns 7.5% commission on each vehicle sold. What price
    7·1 answer
  • Find the domain of where f(x) = x + 10 and g(x)=x².
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!