1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
15

THIS PROBLEM SHOULD BE REALLY EASY - BUT I KEEP GETTING THE WRONG ANSWER: PLS SOLVE RIGHT AWAY MY CLASS IS THIS AFTERNOON - 40 P

OINTS FOR FIRST ANSWER :)
The letter or number on each side indicates the side's measure and the letter or number in the interior of each angle of each triangle indicates that angle's measure. Use your new conjectures to arrange the letters' values in order from greatest to the least.

Mathematics
2 answers:
pav-90 [236]3 years ago
8 0

Answer:

From greatest to least it would be: v,w,x,z

Step-by-step explanation:

MrRa [10]3 years ago
5 0

Answer:

v,z,w,x

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You construct a budget to determine how much money you will need to start your own catering business. You take your savings of $
tatiyna

Answer:

Compound interest is the best.

Step-by-step explanation:

Simple interest is that which is not added to the initial capital once the term of the investment or credit has expired.

Compound interest is that which is added to the initial capital at the end of the investment or credit.

Simple interest:

I= C x i x t

15,000 * 0.05 * 5 = $ 750

Compound interest:

Cf= Ci (1+i)ᵗ

Cf = 15,000 * (1.039)^5 = $ 18,162.22

So, if Cf - Ci = I -> 3,162.22 is the compound interest.

8 0
3 years ago
On a map Rossville and Smithtown are 5 1/2 inches apart. If the actual distance between the town is 16 1/2 miles, to what unit r
melisa1 [442]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of a rectangular prism that has a length of 9 feet a width of 5 feet and a height of 7.5 feet
lukranit [14]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

find the sum of area of all sides

6 0
3 years ago
Find the angle theta in radians.<br> ( PLEASE SHOW STEPS )
yKpoI14uk [10]
Hello!

As you can see, we have a radius of 6. If we divide, this means that this is 2.5 radians. To convert radians to degrees we use the formula below.

\frac{180}{ \pi }x

First of all we divide 180 by pi.

180/\pi≈57.3

Now we multiply by 2.5

57.3(2.5)=143.25°

Note that the angle we see is obtuse, or greater than 90°.

Therefore, ∠<span>θ</span>≈143.25°

Now we need to convert this back into radians. This can be represented by the equation below.

\frac{ \pi }{180}x

First we divide pi by 180 then multiply by our angle.

\pi/180(143.25)≈2.5

Therefore, our angle theta is about 2.5 radians.

I hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In some country the budget for defense exceeded the budget for education by ​$660.4 billion. If x represents the budget for​ edu
photoshop1234 [79]

Answer:

<u>The budget for defense can be represented as x + 660.4</u>

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:

Budget for education is $ 660.4 billion less than budget for defense in some country

x = represents the budget for education, in billion of dollars

2. How can the budget for defense be​ represented?

x = represents the budget for education, in billion of dollars

x + 660.4 = represents the budget for defense, in billion of dollars also

<u>The correct answer is that the budget for defense can be represented as x + 660.4</u>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify, answer should have only positive exponents.
    15·1 answer
  • Solve x2 + 12x + 6 = 0 using the completing-the-square method.
    8·1 answer
  • What does unit rate mean and what is an example of a u it rate
    15·1 answer
  • How do you know two lines are parallel?
    10·2 answers
  • 373 students went on a field trip. Seven buses were filled and 16 students traveled in cars. How many
    6·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • I need help on number 4 plsss geometry beating me up rn :(
    11·1 answer
  • What is the slope of the line?​
    8·1 answer
  • Please help me I will give you the brain thing and extra points. (image below) 7/30
    11·2 answers
  • Please help asap.<br> I will give brainliest
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!