Answer:
4/5
Step-by-step explanation:
that is it
Answer:
I believe 4, but I might be wrong.
Step-by-step explanation:
If you look, it's going down -4 every time. So that means if you're going up, it's going +4 after you skip a space. So, skip, then 0, then skip, and that's 4.
$21.00
let the original price = 100%
then the discount price = 100 - 15 = 85%
divide $17.85 by 85 to obtain 1% then multiply by 100 to obtain original price.
original price = $17.85 ×
= $21
Answer:
y=16 x=1
Step-by-step explanation:
For this one, we need to find the unit rate, which means how many cookies we can make using 1 cup of flour. To do that, we need to divide both the flour and the cookies by 3 to get 3/3=1 and 48/3=16. So the total amount of cookies made with one cup of flour is 16. So the constant proportionality is 16,1.
Answer:
Step-by-step explanation:
dy/dx = d/dx log root under x-1 / root under x+1
dy/dx = root under x+1 / root under x-1 * 1/(x+1)^2/3 * 1/root under x-1
dy/dx = (x+1)^2/ x-1