1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
3 years ago
11

Fee points say reee

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
7 0
Reeeeeeee‼️‼️‼️‼️



Tyyyyy
You might be interested in
At a restaurant, three salads, two sandwiches, and one drink cost $17.75. One salad, one sandwich, and three drinks cost $10.75.
Leno4ka [110]

Answer:

A salad costs $2.50

A sandwich costs $4.50

A drink costs $1.25

Step-by-step explanation:

Let x represent the salad, y represent the sandwich, and z represent the drink.

Since three salads, two sandwiches, and one drink cost $17.75:

3x + 2y + z = 17.75  (1)

Since one salad, one sandwich, and three drinks cost $10.75:

x + y + 3z = 10.75  (2)

Since a salad costs twice as much as a drink:

x = 2z  (3)

Multiply the equation 2 by -2 then, sum the equation 1 and equation 2:

-2x - 2y - 6z = -21.50

3x + 2y + z = 17.75

→ x - 5z = -3.75

Replace the x with 2z using equation 3:

2z - 5z = -3.75

-3z = -3.75

z = 1.25

x = 2z → x = 2.50

x + y + 3z = 10.75 → 2.50 + y + 3.75 = 10.75 → y + 6.25 = 10.75 → y = 4.50

5 0
3 years ago
A discount voucher offering 15% off is used to pay a bill. After using the voucher, the bill is reduced to £36.72.
Elena-2011 [213]

We can use the is/of=p/100 method for this problem. Since it's 15% off, this would mean that the bill is 85% of what it was initially. Plug the values into the is/of=p/100 formula.

36.72/x = 85/100

Solve  for x.

x=36.72/0.85

x=43.2

So, the bill was $43.20 before applying the voucher discount of 15% off.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa is on a trip of 887 miles. She has already traveled 98 miles. She has 3 days left in her trip. How many miles does she need
STALIN [3.7K]
I might be wrong but, I would say about 32.6 miles a day. This could be wrong.
6 0
3 years ago
2) Is V23 a rational or an<br> irrational number?
Butoxors [25]

Answer:Irrational

Step-by-step explanation: There is not a number you can square to get 23. The answer would be a repeating number, being irrational.

4 0
3 years ago
It’s just a graph, but I need the answers.
lana66690 [7]

Answer:

1 hour is 100 dollars

Step-by-step explanation:

i*d*k if its what u were looking for but yeah

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 3. Larry gets a 5% wage rise.
    11·1 answer
  • Suppose a spider moves along the edge of a circular web at a distance of 3cm from the center.
    8·1 answer
  • How do you find a rate and unit rate
    9·2 answers
  • Helppp it’s due today!!
    7·1 answer
  • Use separation of variables to solve dy dx − tan x = y2 tan x with y(0) = √3. Find the value of c in radians, not degrees
    14·1 answer
  • Please help to the best of your ability .
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • NEED AN ANSWER ASAP
    5·2 answers
  • Which measure describes how much a sample mean varies when different samples are chosen?
    7·2 answers
  • The perimeter of a square is 24 inches. Complete the equation and solve to find the length of each side, s.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!