1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
3 years ago
9

Can I get help please someone

Mathematics
2 answers:
adell [148]3 years ago
5 0

Answer:

A) 34*p

Step-by-step explanation:

Product means multiply

So the product of 34 and the number of pounds = 34*p

Kamila [148]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Im pretty sure its A

You might be interested in
Find the area of the figure.
Feliz [49]

Look up "Everything You Need To Know About Math In One Big Fat Notebook pdf." It's the best thing I've ever been given, I have it with me in math class all the time and I've aced every test.

6 0
3 years ago
Please help me asap​
topjm [15]
To subtract fractions, we need an lcd( lowest common denominator)

8. the lcd is 42 because it’s the smallest number that 6 and 7 are both factors of. the lcd is the bottom of the fraction

to make the denominator of (4/7) 42, we will multiply the top and bottom by 6 and we get (24/42)

to make the denominator of (3/6) 42, we will multiply the top and bottom by 7 and we get (21/42)

these two numbers now have the same denominator so we subtract them

24/42 - 21/42 = 3/42 which simplifies to 1/14

9. since these fractions already have a common denominator, we will make them mixed fractions

-5(2/7) as a mixed fraction. first multiply 5*7 which is 35. now add 2 which is 37. our mixed fraction is -37/7

-1(5/7) as a mixed fraction. multiple 1*7 which is 7. now add 5 which is 12. our mixed fraction is -12/7

now subtract (-37/7) - (12/7) and we get -49/7 which simplifies to -7

3 0
2 years ago
An English muffin and two fried eggs contain 330 calories. Three English muffins and
nalin [4]

Answer:

m+2e=330

3m+1e=515

use simultaneous formula to get

m=37

e=146.5

3 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
The preimeter of the rectangle is 154 feet.The length of the rectangle is 55 feet.What is the width of the rectangle.
Alja [10]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

The preimeter is adding all sides together. I took 154-55 twice sense we have four sides of a rectangle and two are lengths. after that i got 44. I then just remembered we had two sides left so divided that by 2 and got 22

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help pleaseeeee! It’s urgent
    13·1 answer
  • HELP ASAP! Which figure shows how a shape can be rotated about an axis to form the given object?
    5·2 answers
  • Dana has 12 action figures that she wants to give to 3 friends she wants 3 each friend to have the same number if action figures
    7·2 answers
  • Geoff planted dahlias in his garden. Daliahs have bulbs that divide and reproduce underground. In the first year, Geoff's garden
    10·2 answers
  • Layanas house is located at (2 2/3, 7 1/3) on a map the store where she works is located at (-1 1/3, 7 1/3) what is the distance
    14·2 answers
  • Relatively prime numbers
    7·1 answer
  • Find three rational number between • -1 and -2 • 0.1 and 0.11
    11·1 answer
  • Pls Help, 20 points!
    6·2 answers
  • James recently got a credit card. The APR on the card is 19.8%. What is the monthly interest rate?
    12·1 answer
  • Help on this. missed class today confused on this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!