Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:I believe it is (C) I’m not 100% sure but I think so
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is B. n+3=7
Step-by-step explanation:
^^^^^^^
The complete proof for the given parallelogram is given in the image attached below.
<h3>What is a Parallelogram?</h3>
A parallelogram is a quadrilateral whose opposite sides are parallel and also congruent to each other.
The complete proof would be as shown below:
1. ABCD is a parallelogram [given]
2. AB║CD [Definition of parallelogram]
3. ∠1 ≅ ∠2, ∠3 ≅ ∠4 [alternate interior angles theorem]
4. AB ≅ CD [Definition of parallelogram]
5. ΔABE ≅ ΔCDE [ASA]
6. AE ≅ CE, BE ≅ DE [CPCTC]
7. AC and BD bisects each other at E [definition of segment bisector]
Learn more about parallelogram on:
brainly.com/question/3050890
#SPJ1