1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
2 years ago
11

In preparation for a graduation party, Christine bought peaches, oranges, and bananas. Peaches cost $1.50 each, oranges cost $1.

00 each, and bananas cost $0.50 each. A total of $87.50 was spent on the fruit, and 91 pieces of fruit were purchased. If $26.50 more was spent on peaches than on bananas, how many peaches were purchased?
Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]2 years ago
6 0
30 - you minus 87.50 by 26.50 which is 61 then you minus 91 by 61 which is 30
You might be interested in
Question 13(Multiple Choice Worth 1 points) (8.03 LC) A set of equations is given below: Equation C: y = 7x + 12 Equation D: y =
Vlad [161]

Answer: I believe it would be no solution

Step-by-step explanation

3 0
3 years ago
What is the distance between (4,8), 6=y+ 2x
docker41 [41]

Answer:

  2√5

Step-by-step explanation:

The formula for the distance between a point (x, y) and a line in general form, ax +by +c = 0 is ...

  \text{distance}\,=\dfrac{|ax+by+c|}{\sqrt{a^2+b^2}}

The general form of your equation for the line is ...

  2x +y -6 = 0

so the distance to point (x, y) = (4, 8) is ...

  \text{distance}\,=\dfrac{|2\cdot 4+8-6|}{\sqrt{2^2+2^2}}=\dfrac{10}{\sqrt{5}}=2\sqrt{5}

The distance between the point and line is 2√5.

5 0
3 years ago
What is the answer ​
Mandarinka [93]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Identify the sequences that have a common difference of 4
cluponka [151]

Answer:

IDK

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The name of the compound kf is..... <br> a. sodium chloride <br> b. potassium fluoride
tresset_1 [31]
B. Potassium Fluoride
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the inequality.<br> 5w + 8 &gt; 14
    11·1 answer
  • How does the graph of g(x)=⌈x⌉+0.5 differ from the graph of f(x)=⌈x⌉?
    14·2 answers
  • Find the GCF of the following literal terms. m^7n^4 p^3 and mn^12 p^5
    6·1 answer
  • Help please !!!!! plz
    5·1 answer
  • What is n^+8n+16 in factored form​
    8·1 answer
  • Answer the question ^^<br> ---
    8·1 answer
  • If x= -3 and y=-2, what is the value of the expression x^3-2xy^2?
    6·1 answer
  • David drove 580 km on 7 hour journey. on the city roads he drove 60km/h and on the he drove 100km/h. How long did he drive at ea
    5·1 answer
  • Team D's car went the same distance on each of its trials. Team C's car went exactly 1 cm farther in each trial than Team D's ca
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!