1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
2 years ago
11

In preparation for a graduation party, Christine bought peaches, oranges, and bananas. Peaches cost $1.50 each, oranges cost $1.

00 each, and bananas cost $0.50 each. A total of $87.50 was spent on the fruit, and 91 pieces of fruit were purchased. If $26.50 more was spent on peaches than on bananas, how many peaches were purchased?
Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]2 years ago
6 0
30 - you minus 87.50 by 26.50 which is 61 then you minus 91 by 61 which is 30
You might be interested in
PLEASE HELP SOLVE!!!!!!!!<br><br> -72 &lt; 8m &lt; -32<br><br> -5r &gt; -15 or r + 5 &gt; 14
denis23 [38]
That's the first one

5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to x12 + 5x6 – 14?
ch4aika [34]
4(3x+4) This should hellp
8 0
3 years ago
Seana picked 3/4 quart of black berries. She ate 1/12 quart, how much was left?
WITCHER [35]
8/12 is left
3/4 is equivalent to 9/12 (multiply by 3)
9/12 minus 1/12 is 8/12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $16
Trava [24]
We can write two equations for this. x = each minute of calls

Plan A = .1x + 16
Plan B = .14x

Make the two equations equal each other, so we can find when they are the same.

.1x + 16 = .14x

Subtract .1x from both sides

16 = 0.04x

Divide by 0.04 to get x by itself

400 = x.

Earlier, we set x as each minute of calls. This means that after 400 calls, Plan A and Plan B will cost the same.

To find the cost, substitute 400 into both equations by themselves.

Plan A cost = .1x + 16
Plan A cost = .1(400) + 16
Plan A cost = 40 + 16
Plan A cost = $56

Plan B cost = .14x
Plan B cost = .14(400)
Plan B cost =  $56

Final answer: After 400 calls, Plan A and Plan B will both cost $56.
8 0
2 years ago
What is this? Ianjansjshshsjssjsjjss
larisa86 [58]

Answer:

1.2

Step-by-step explanation:

We want to find the y value when x = -6

When x = -6, y = 1.2

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Isaiah is 10 years younger than his sister. The sum of their ages is no more than 34 years. Write an inequality that can be used
    10·2 answers
  • if you prder two servings of pancakes and fruit cup the cost of the fruit cup is $1.50 and you leave a 15% tip your total bill i
    15·1 answer
  • Solve for . Simplify your answer as much as possible. please help
    6·1 answer
  • 1/100 is equal to 7/x
    7·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • given that sin theta= 1/4, 0 is less than theta but less than pi/2, what is the exact value of cos theta
    14·1 answer
  • Hamburger costs $1.49 for 1/2 pound. How much would the hamburger cost for a whole pound?
    13·1 answer
  • What is the value of the expression 10-1/2^4x48
    5·1 answer
  • The perimeter of a square is 44 cm find the area​
    8·2 answers
  • PLES HELP ME June knits scarves and hats for kids in her community. She has knitted six less than twice as many hats as scarves,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!