1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
11

Need help True or False

Mathematics
1 answer:
EleoNora [17]3 years ago
7 0

The answer to this question is false because it cannot still be both negative after you reflect over two positives.

You might be interested in
The diameter of a cylindrical construction pipe is 6 ft. If the pipe is 26 ft long, what is its volume?
Mandarinka [93]

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the area of the circular base. The diameter is 6, so the radius is 3.

A circle is pi r square, so it is 3.14 x 3^2, = 28.26

Multiply that by the length 28.26 x 26 = 734.76, which rounds to 735 cubic feet.

5 0
2 years ago
Please help with this question
yarga [219]
5654.87 Hope this helps!
4 0
1 year ago
Theresa is 14 years younger than her brother Jonathan. Together, their total age in years is 35. A) How many years old is Theres
ikadub [295]

A) The age of Theresa is 10 years 6 months old

B) Jonathan age is 24 years and 6 months old

<u>Solution:</u>

Given, Theresa is 14 years younger than her brother Jonathan.  

Let the age of Theresa be "n" years

Then the age of Jonathan will be "n + 14" years

Together, their total age in years is 35

<em><u>A) Finding age of Theresa:</u></em>

Jonathan age + Theresa age = 35  

n + 14 + n = 35  

2n + 14 = 35  

2n = 35 - 14  

2n = 21  

n = 10.5

So, age of Theresa is 10 years 6 months  

<em><u>B) Finding age of Jonathan</u></em>

Now, we know that n = 10.5  

Then Jonathan age = n + 14 = 10.5 + 14 = 24.5 years

So, Jonathan is 24 years and 6 months old

4 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
2 years ago
Solve for m and n using the special right triangles
Irina18 [472]
Since this is a 45-45-90 triangle, n = 6 and m = 6√3.

I hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with number 3 please and thank you
    5·1 answer
  • 5. Write an equation for at least one line perpendicular to the line with eachequation.c. 19x
    9·1 answer
  • If f(x) = 3x - 1 and g(x) = x + 2, find (1-9)(x).
    10·1 answer
  • How do you solve 144= -12(x+5)
    9·2 answers
  • 50 pennies weigh 135 grams. 1 ounce equals to 30 grams. How many ounces will 100 pennies weigh?
    14·1 answer
  • Which interpretation for the given expression is correct?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%283x-4%29x%5E%7B2%7D" id="TexFo
    6·1 answer
  • If I have 15 feet of ribbon and I want to wrap gifts that each use 1/3 of a foot of ribbon per gift, how many gifts can I wrap?
    8·1 answer
  • I need help hereeeeeeee
    11·1 answer
  • 3. Find the volume of the pyramid.
    15·1 answer
  • Compare the graph of g(x) = x^2 + 6 with the graph of f(x)=x^2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!