1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
5

The seventh grade class supplied bags of snacks and beverages for the school dance They supplied19 more beverages than bags of s

nacks The dance was supplied with a total of 371 items.
Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0

Answer:I think 417

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The sum of the ages of Kristen and Ben is 32. Four years ago Kristen was twice as old as Ben. How old are they both now?
Elan Coil [88]

Let us say that:

K = age of Kristen

B = age of Ben

 

From the problem, we make the equations:

eqtn 1: K + B = 32

eqtn 2: (K – 4) = 2 (B – 4)

 

Simplifying eqtn 2:

K – 4 = 2 B – 8

K = 2 B – 4

 

Plugging in this to eqtn 2:

(2 B – 4) + B = 32

3 B – 4 = 32

3 B = 36

B = 12

 

From eqtn 2:

K = 2 B – 4 = 2 (12) – 4 = 20

 

So Kristen is 20 while Ben is 12.

5 0
4 years ago
Find the numerical value of the log expression.<br> log a = 11<br> log b = -5<br> log c= 6
Anna35 [415]

Refer to the attachment for answer...

4 0
3 years ago
Work out the size of angle x 126* 43*
il63 [147K]

Answer:

83°

Step-by-step explanation:

We khow that the sum of a triangle's angle is 180°

  • x is unkhown
  • an angle with 43° and another unkhown one

We should calculate the first one wich is given by : 180-126= 54

now finally :

  • x=180-(54+43)

         =83°

5 0
4 years ago
Whats the answer? ???​
siniylev [52]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You do 240 divided by 30 to get 8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lo is leaving from work today at 5:45 p.m. She has errands to run before she meets her friends for dinner at 8 p.m. If it takes
siniylev [52]
The answer would be B.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find arc ab
    11·1 answer
  • 2. In 2010, the population of a town is 8500. The population decreases by 4.5% each year.
    10·1 answer
  • If a tourist walked all 3 trails in a day, how many kilometers would he have walked?
    13·1 answer
  • Four students each made a list a of prime numbers.
    13·2 answers
  • Which statement describes the function shown on the graph? A) The company charges a $150 rental fee and a charge of $0.50 per mi
    11·1 answer
  • What is 7x(5+8) in distributive property
    6·1 answer
  • How do you solve 6 1/4 x 2 7/11 =
    5·1 answer
  • The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers.
    11·1 answer
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Lenny makes $55,000 and is getting annual raises of $2,500. Karl makes $62000, with
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!