1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
10

Your English teacher had decided to randomly assign poems for the class to read. The syllabus includes 2 poems by Shakespeare, 5

poems by Coleridge, 4 poems by Tennyson, 3 poems by Lord Byron. What is the probability that you will be assigned a poem by Coleridge and then a poem by lord Byron?
Mathematics
1 answer:
amm18123 years ago
6 0
14 total possibilities, so x/14... Coleridge has 5/14. so the probability is 5/14. lord Bryon has 3/14 poems. so that probability is 3/14. now multiply (5/14)(3/14) and you get 15/196
You might be interested in
Please I need this answer very quick . I need help with #14
jeyben [28]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Naila wants to use the Babylonian method to estimate the root of 58 to the neatest hundredth. Her initial estimate is 7.8. What
Zepler [3.9K]
The answer is 7.61, you could've found the answer for this if you used a calculator.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose the population of rats double every 4 days. If a house began with 4 rats on day 1, how many rats will there be after 4 m
tatuchka [14]
120 days in 4 months start day 1 with 4 rats every 4 days 4 rats add on so what I did is this.

Day 1= 4 rats day 4=8 day 8 = 12 so on intell u hit 118 days.but the answer to your question is.. there will be 114 rats if the population of rats double every 4 days for 4 months. hope this is correct and helps. :)
3 0
3 years ago
3 pounds of bananas costs $1.5. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to the number of po
Mashcka [7]

Answer: y = 0.5x

Step-by-step explanation: The total cost of dollars, y is equal to $0.50 per pound x. This is written as y = 0.5x.

5 0
3 years ago
20 tennis balls cost 8.20 find the cost of five
Dominik [7]
To do this, we must find the unit rate. 20 / 8.20 = $2.44

Now, we multiply that by 5, and that gives us $12.20

5 balls cost $12.20
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the graph shown, which ordered pair does NOT represent a solution to the graph?
    8·2 answers
  • Suppose that X has a discrete uniform distribution on the integers 0 through 9. Determine the mean, variance, and standard devia
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    5·1 answer
  • R over 5 minus 6 equals negative one
    5·1 answer
  • Which is the solution set of the inequality 15 y minus 9 less-than 36 y greater-than nine-fifths y less-than nine-fifths y less-
    15·2 answers
  • 8. Kane has 4 pieces of wood available to build a triangle-shaped garden.
    6·1 answer
  • AI need help with this math homework ASAP I need the independent variable the dependent and the equation
    14·2 answers
  • Use the diagram to find the missing measures.
    14·2 answers
  • For its year-end model clearance sale, a new auto dealership is offering a 2-year lease with $1,999.00 due at
    13·1 answer
  • Help me w/this quick plz :)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!