The answer is 7.61, you could've found the answer for this if you used a calculator.
120 days in 4 months start day 1 with 4 rats every 4 days 4 rats add on so what I did is this.
Day 1= 4 rats day 4=8 day 8 = 12 so on intell u hit 118 days.but the answer to your question is.. there will be 114 rats if the population of rats double every 4 days for 4 months. hope this is correct and helps. :)
Answer: y = 0.5x
Step-by-step explanation: The total cost of dollars, y is equal to $0.50 per pound x. This is written as y = 0.5x.
To do this, we must find the unit rate. 20 / 8.20 = $2.44
Now, we multiply that by 5, and that gives us $12.20
5 balls cost $12.20