This can be solve by first solving the proportionality constant
Number electic outlets rewired is directly proportional to
time spent
4 = (1 ½)a
Let be the proportionality constant
A = 8/3
O = (8/3)(7.5)
o = 20 outlets will jamal rewired if he works for 7.5 hrs
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
1. AB 3-2/-1-1
-1/2
BC 2+1/1+3
3/4
AC 3+1/-1+3
4/2=2
It is a right triangle
2. JK -1-2/4+3
-3/7
LM -2+5/-5-2
-3/7
KL -1+5/4-2
<u>4/2=2</u>
JM 2+2/-3+5
<u>4/2=2
</u><u />The quadrilateral is a parallelogram
Answer:
d. 140
Step-by-step explanation:
QTR is a 180 degree angle, so we can assume PTR is 140 degrees because (x+28) is (12+28)= 40
Answer:
$22.5
Step-by-step explanation:
Jim gets 9*2.5= $22.5