1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
2 years ago
6

The formula for the area of a rhombus is A = ∙ d1 ∙ d2, where A = area, d1 = diagonal 1, and d2 = diagonal 2. For a rhombus with

an area of 36 square meters, the product of its diagonals is ? .
a. 18
b. 72​
Mathematics
1 answer:
muminat2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Asset W has an expected return of 13.75 percent and a beta of 1.4. If the risk-free rate is 4.65 percent, complete the following
ASHA 777 [7]
Please you have to do this on your own ok
3 0
2 years ago
What is 4g=24?................
Gnesinka [82]
4g = 24

First, divide both sides by 4. / Your problem should look like: g = \frac{24}{4}
Second, simplify \frac{24}{4} to 6. / Your problem should look like: g = 6

Answer: g = 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cuál de las siguientes proposiciones es Falsa?
Cerrena [4.2K]

Answer:

...

Step-by-step explanation:

....

3 0
2 years ago
Find the volume of a sphere with a radius of 16. Use 3.14 for pi
Solnce55 [7]

Answer:

use the formula pi r 2 and simply multiply 3.14 times 16.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
George had a score of 25 points in a game. During the rest of the game, he lost 59 points. What score did George have at the end
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

-34

Step-by-step explanation:

25-59=-34

He ended with -34

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can y’all plz help me
    7·1 answer
  • 13) 3 bags of Brand X dog food and 4 bags of Brand Y dog food costs $18,
    12·1 answer
  • WILL MARK BRANLIEST! 100 POINTS!
    10·2 answers
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct
    9·2 answers
  • Will give brainliest answer
    9·2 answers
  • Length real-world example
    10·2 answers
  • Marge drive 290 miles in five hours. Three hours were on the interstate, then the remainder of the trip was on a road that cause
    5·1 answer
  • Which function represents g(x), a reflection of f(x) = 4across the x-axis?
    14·2 answers
  • PLS I NEED HELP NOW!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Stefanie is painting her bedroom. She can paint 12 2/3 square feet in 2/5 of an hour. How many square feet can she paint in one
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!