1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
8

What is a prism ???????????????????????

Mathematics
1 answer:
Leto [7]3 years ago
8 0
A solid geometric figure whose two end faces are similar, equal, and parallel rectilinear figures, and whose sides are parallelograms.


hope that helps
You might be interested in
5 days = ? hours <br> Can you please show work so i can understand better?
son4ous [18]
24 Hours in one Day

5 Days

24 <span>× 5 = 120 Hours


Hope that helps! </span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Convert 8/15 into a decimal : show your work
zloy xaker [14]
O.533333333,basically 8 divide by 15
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gina is a certain age (g). Gina's older sister is twice Gina's age. Gina's brother is half Gina's age. The sum of their ages is
aliina [53]

Answer:

Gina is 12 years old

Step-by-step explanation:

First,  we will have to write these statements mathematically and then solve.

Let Gina's age be x, let Gina's brother's age be y and let Gina's sister's age be z.

The second statement"Gina's older sister is twice Gina's age" can be mathematically written as: z =2 x ---------------------------(1)

The next statement "Gina's brother is half Gina's age" can be mathematically written as y = \frac{x}{2} ---------------------------------------(2)

Then the next statement "the sum of their ages is 42" can be mathematically written as: x + y + z = 42 ----------------------------(3)

We can now proceed to solve;

Substitute equation (1) and equation(2) into equation (3)

x + y + z = 42

x +  \frac{x}{2} + 2x = 42

Multiply through by 2

2x + x + 4x = 84

7x = 84

Divide both-side of the equation by 7

\frac{7x}{7} = \frac{84}{7}

x = 12

Therefore, Gina is 12 years old

7 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
In 8 minutes,josh was able to type 496 words.What's his typing speed in words per minute
leva [86]

62 words per minute. You would divide 8 from 496 since you need to find out how many words he can type in a minute. Your answer is 62 words per minute.

Hope this helped! :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 5) Find the common ratio and the next term.<br> 512, 128, 32, 8,
    10·1 answer
  • The data plots represent the hours students study each week in two different classrooms.   The mean number of hours a student in
    10·2 answers
  • The world's largest pumpkin pie weighed 2020 pounds. The pie was 12 and one-third feet across and one-third foot thick. Write a
    5·1 answer
  • There are 20 students In Marks class.Ten percent of the students in Marks homeroom class are also In art class.
    5·1 answer
  • Use words to write 3,500,000
    9·1 answer
  • What is the answer to this problem please -5a +3(3a -9)=
    8·1 answer
  • The average amount of time it takes Greg to mow x lawns can be defined by the expression 28x + 5. In this scenario, what does th
    7·1 answer
  • What does 3(x+6)-2 equal
    9·1 answer
  • Question 10
    7·1 answer
  • I NEED HELP ASAP! PLEASEEE I WILL GIVE YOU EVERYTHING AND GOOD REVIEWS!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!