27^10-9^14
=3^30 - 3^28
=3^28 (3^2-1)
=3^28 ·8
=2^27 ·3·8
=3^27 · 24 is divisible by 24
A) Scale factor:
Divide 2 congruent sides:
24 / 36 = 0.667
From PQR to XYZ is a 0.667 (2/3 as a fraction) scale factor.
B) Volume = (1/2 x base x side) x height:
Volume = 1/2 * 36 x 48 = 864 * 15 = 12,960 cubic inches.
C) Find the height of the prism:
7776 = (1/2 * base * sides) x height
7776 = (1/2 x 36 x 48) * height
7776 = 864 * height
Height = 7776 / 864 = 9 inches.
The scale factor is 2/3, the height of XYZ = 2/3 *9 = 6 inches.
Volume of XYZ = 1/2 x 24 x 32 = 384 x 6 = 2,304 cubic inches.
Answer:
For 90 minutes of TV there will be 24 mins of commercials
Step-by-step explanation:
You start with 30 and keep adding 30 mins each time until you get to 90. (So..30..60..90) each time you add 30mins you add 8 more minutes to the commercials)
30 mins tv----8mins commercials
60 mins tv----16mins commercials
90 mins tv----24mins commercials
Hope this helps, good luck!
B 3:7
If there are 6 mops, and 14 mops and brooms, you get 6:14, which simplifies to 3:7.
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25