1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
12

Explain the difference between the graphs of :

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
7 0

Answer:

The only difference is that for any positive value of 'x' g(X) and h(X) will be same and for any negative value of 'x' g(x) and h(x) will be different.

Step-by-step explanation:

Given

f(x)= |x|

g(x) = |x+5|\\\\h(x)= |x| +5

|x| is modulus of x so modulus makes negative value as psoitive

for example

|3|= 3

|-3|=3

now we will solve for the above

For x=4

g(4)=|4+5|\\=|9|\\=9

and

h(4)=|4| +5\\=4 +5\\=9

Now for x=-4

g(-4)=|-4+5|\\=|1|\\=1

and

h(-4)=|-4| +5\\=4 +5\\=9

so for positive value it is same and for negative value it is different

You might be interested in
If you were to create a histogram from the data shown in the stem-and-leaf plot, with each bar covering six values from 13 to 42
snow_tiger [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the difference between a question asking you to factor a quadratic equation completely and a question asking you to solv
saveliy_v [14]
Both mean to factor, I've never heard of a difference
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide. express your answer in simplest form.<br><br>3 5/6 ÷ 3 3/4​
Harlamova29_29 [7]

Answer:

\frac{46}{45}

Step-by-step explanation:

3 5/6 ÷ 3 3/4​ = 46/45

3 0
2 years ago
Multiply 16.852 × 0.86
Leni [432]

Answer:

14.49272 or 14.5 (when rounded)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
C-0.2c<br> Which other expression could Kelly use to calculate her cost before sales tax?
goldenfox [79]

Answer:

C - (C/100x20)

Step-by-step explanation:

Cost minus the tax

the tax is 20 percent therefore cost divided by 100 times 20

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the timecard to answer the questions. (See pic below)
    14·2 answers
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • if the results of the survey were claimed to indicate that 7.7% of adults in the country who own digital cameras plan to replace
    10·1 answer
  • Given f(x) = -6(8x - 4) + 20, what is the value of f(-5)?
    5·2 answers
  • if a box of pen given 200 children each will get two points if the number of children is reduced by 10 how many pens would each
    8·1 answer
  • A bird watcher is standing 50 feet from the base of a large tree. The surveyor measures the angle of elevation to a bird on top
    12·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • There are 30 red marbles, 16 blue marbles, and 14 green marbles in a jar.
    7·1 answer
  • Can someone help me.​
    15·1 answer
  • QuestionDetermine the value(s) for which the rational expressionlist them separated by a comma, e.g. n = 2,3.-3n + 12is undefine
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!