7-ounce package costs $2.59. A 12 ounce package costs $4.56. An 18 ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?
1 answer:
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
You might be interested in
162 - 9 = 153.
d = 153.
Diego is old.
36/96 x 100= 37.5% is the answer
Answer:
Simple,the answer would be 93200
Step-by-step explanation:
You move your decimal point backwards by the power e.g 10^6 u move backwards 6 times
Answer:
4x+9=3q
Step-by-step explanation:
-3(2x-3)+10x=3q
-6x+9+10x=3q
4x+9=3q