1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
3 years ago
5

7-ounce package costs $2.59. A 12 ounce package costs $4.56. An 18 ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
4 0

Answer:

18 ounce package for $6.30

Step-by-step explanation:

For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.

2.59 / 7 = $0.37 per oz

4.56 / 12 = $0.38 per oz

6.30 / 18 = $0.35 per oz

You might be interested in
-5(-2) =<br><br> Need help ASAP (too lazy to actually do the work )
just olya [345]
I think the answer is 10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Nookie1986 [14]
162 - 9 = 153. 
d = 153.
Diego is old.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What percent of 96 is 36? step by step
kari74 [83]
36/96 x 100= 37.5% is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table below shows the number of barrels of oil produced per day by some countries.
gogolik [260]

Answer:

Simple,the answer would be 93200

Step-by-step explanation:

You move your decimal point backwards by the power e.g 10^6 u move backwards 6 times

5 0
2 years ago
Solve -3(2x-3)+10x=3q
scoray [572]

Answer:

4x+9=3q

Step-by-step explanation:

-3(2x-3)+10x=3q

-6x+9+10x=3q

4x+9=3q

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find domain and range in a graph.
    11·2 answers
  • Help me please, due soon​
    11·2 answers
  • Ms.Jetson has 6 blue dinner plates. 2/3 of her dinner plates are blue. How many dinner plates does ms Jetson have in all?
    11·2 answers
  • in a box of 12 fuses, there are 3 that are defective. if a quality control engineer tests 4 of these fuses at random, what is th
    8·1 answer
  • 2 Points
    6·1 answer
  • If you exchange your dollars into pesos they give you 25 pesos in average for every dollar. How many pesos will they get you in
    6·1 answer
  • Last question for the night.
    9·2 answers
  • Mr. Jackson and Ms. Collins 3rd grade classes are going on a field trip to the science museum. There are 20 children in one clas
    8·1 answer
  • Prime factorization of 52 using factor tree
    10·1 answer
  • Don’t know. Someone help a person!Ty
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!