1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
2 years ago
13

Jamie's dog eats 3/4 pound of dog food each day. How many pounds of dog

Mathematics
2 answers:
Lena [83]2 years ago
5 0

Answer:

The dog will eat 3 lbs

Step-by-step explanation:

Take the amount eaten per day and multiply by the number of days

3/4 * 4 = 3

The dog will eat 3 lbs

Zina [86]2 years ago
3 0

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of dog food per day with the number of days.

\frac{3}{4} \times 4

\frac{12}{4} =3

In 4 days, Jamie's dog will eat 3 pounds of dog food.

You might be interested in
How do you rewrite one and 2 thirds using twelfths
TiliK225 [7]

Answer:

1 2/3 = 1 8/12

Step-by-step explanation:

2/3 * 4/4 because 3*4= 12 is 8/12 hope this helps :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this math homework please!
nadezda [96]

Answer:

250 + 200h = 300 + 180h

200h – 180h = 300 – 250

20h = 50

H = 2.5 credit hours

Step-by-step explanation: Hope this helps and good luck :))

8 0
2 years ago
A triangle has one angle that measures 26 degrees, one angle that measures 47 degrees, and one angle that measures 107 degrees.
just olya [345]
It’s 3 and then you have a lot to go get it all
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the compass and ruler to construct the bisector of the angle given below.
rodikova [14]
Oh my. ALEKS brings back terrible memories, but I hope you managed to do this. You should’ve drawn a line splitting the angle perfect in two. I’m not exactly certain how to use the tool as I’ve never really gotten to to that topic, but I hope you did well. :)
3 0
2 years ago
Please help me ASAP!!! I think it's B but I don't know for sure
Katarina [22]

Answer: it's B

Step-by-step explanation:

you just have to use the AG and work backwards to find AD

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • the belisimo brand has seven sizes of mens jeans,which come in three different pant length and four different colors​
    15·1 answer
  • Plz help me answer these i dont have a protractor x (Q 7)
    6·1 answer
  • 6 times a number plus 3 times a second number is 27. the second number is 1 more than 2 times the first number what is the secon
    15·1 answer
  • Determine the answer of c. X^2+16x+c
    15·1 answer
  • A bee lands on a flower to collect nectar needed to make food. Pollen from the flower sticks to the bee’s body. The bee then fli
    14·2 answers
  • Determine whether the set of lengths could form a triangle.<br> 5, 2, and 3.
    10·2 answers
  • HELP PLEASE!!!!
    13·1 answer
  • Anyone know what to do? I'm confused on it.
    6·1 answer
  • A lecturer wants to divide a class of 18 students into 3 groups, each of 6 students, to do 3 different statistical projects.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!