1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paul [167]
2 years ago
13

Eva earns $16 for walking dogs for 4 hours. If eva charges at the same rate, how many hours will it take her to earn $32

Mathematics
2 answers:
earnstyle [38]2 years ago
7 0

Answer:

8 hours because 4 times 8 is 32

Step-by-step explanation:

loris [4]2 years ago
7 0

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

Eva earns $16 dollars for every 4 hours of dog walking. We already know that half of 32 is 16, so we know that Eva just needs 16 more dollars to get to $32. If she makes $16 every 4 hours, and needs to make $16 more, she needs to work another 4 hours.

You might be interested in
Nuts cost 0.75 for 3 pounds find the unit rate in dollars per pound
spin [16.1K]
Alright, so here, we can simply divide 0.75/3=0.25 due to that we need to find  that we need to find the unit rate of each pound, and we have 3, so we need to divide by 3
5 0
2 years ago
Which equation BEST represents the line of best fit for the scatterplot?
velikii [3]
Y=2x+2 describe the best fit.

first find x and y intercept of a line 
x intercept where y=0 is x=-1 and  y intercept where x=0 is y=2



6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your turn!<br> Problem 1<br> Determine the translation that maps point B(2, 1) to point B'(-4,5).
Charra [1.4K]

Answer:

Shift 4 units up, and 4 units to the left.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
I will give brainliest for the best awnser
hodyreva [135]

I worked it out and I got south Africa

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(3, -4), (5, 1)<br><br> Find the slope of the line through each pair of points?
Alika [10]

Answer:

m = 5/2

OR

m = 2 1/2

OR

m = 2.5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A box contains 4 white balls and 5 red balls. I draw 3 of them out of the box, one at a time, without replacement. What is the p
    6·1 answer
  • Find the quotient, please help
    15·1 answer
  • 169,248 divided by 516
    8·1 answer
  • Answer this question correctly and get a FREE BRAINLY AND POINTS (Difficulty: Algebra?) ...
    5·2 answers
  • Livia eats a chicken drumstick with 11 grams of protein. She also eats x cheese sticks, each with 7 grams of protein. The table
    7·1 answer
  • Al Shelf knows his goods are marked up 36 percent on cost. If a TV cost Al $280, what would the selling price be?
    12·1 answer
  • For a loan of $100,000 at a rate of 6% for fifteen years, the payment is about $843 a month. For the same loan amount, at an int
    7·1 answer
  • a professional tennis court is a rectangle that is 120 feet long and 60 feet wide. what is the area of the court? what is the pe
    11·1 answer
  • 8+8+8=24 as multiplecation sentence
    12·1 answer
  • One more than nineteen​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!