1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
11

What is the intermediate step in the form (x+a)2 = b as a result of completing the square for the following

Mathematics
1 answer:
skelet666 [1.2K]3 years ago
7 0

For this case we have the following expression:

x ^ 2-4x + 10 = 4x + 10

We follow the steps below:

We subtract 4x on both sides of the equation:

x ^ 2-4x + 10-4x = 4x + 10-4x\\x ^ 2-8x + 10 = 10

We subtract 10 from both sides of the equation:

x ^ 2-8x + 10-10 = 10-10\\x ^ 2-8x = 0

Now, we must complete squares.

When we have an equation of the form:

ax ^ 2 + bx + c = 0, if we want to complete squares we must subtract c on both sides of the equation obtaining:

ax ^ 2 + bx + c-c = -c\\ax ^ 2 + bx = -c

The square is completed by adding to both sides of the equation: (\frac{b}{2})^{2}

So, we have left:

ax^2+bx + (\frac {b} {2})^{2} = - c + (\frac {b} {2}) ^ {2}

In the given expression we have:

a = 1\\b = -8\\c = 0

And to complete the square we have:

(\frac {b} {2}) ^ {2} = (\frac {-8} {2}) ^ {2} = 16

Rewriting we have:

x ^ 2-8x + 16 = 16

We factor the left side of the equation, that is, we look for two numbers that when added together result in -8 and when multiplied as a result 16. We have:

-4-4 = -8\\-4 * -4 = 16

So, we have:

(x-4) (x-4) = 16\\(x-4) ^ 2 = 16

Answer:

The intermediate step is to complete squares

(x-4) ^ 2 = 16


You might be interested in
Which of the following equations have exactly one solution?
Sonja [21]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Because if you subtract 19x and 18 from each side it wont be 0=0, in other equatins there is infinity solutions

7 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
A 12- ounce bag of birdseed cost $3.12. A 16-ounce bag of birdseed cost $3.84. Which is the better deal. How much money do you s
OlgaM077 [116]

Answer:

16oz bag, $0.32 saved

Step-by-step explanation:

3.12/12 = 0.26

3.84/16 = 0.24

For the 12-ounce bag, it would be $0.26 per ounce. For the 16-ounce bag, it would only be $0.24 per ounce.

16*0.26=4.16

4.16 - 3.84 = 0.32

$0.38 saved

6 0
3 years ago
“Two lines in a plane always intersect in exactly one point.”
arsen [322]
The answer is B.
Parallel lines as they are in the same plane but never meet.
3 0
3 years ago
What’s is the value oh g?
Murljashka [212]
The value of g would be 75 degrees.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much is 1/2 of a century
    10·2 answers
  • A right triangle ABC with right angle at B and base BC is drawn. Length of AB is 12, length of BC is 11.5. A similar right trian
    9·2 answers
  • X/s= -10<br><br> the first one is a fraction
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    5·1 answer
  • How may times does 14 go in 4
    7·2 answers
  • What is -4/7(-13/2) yeah
    5·1 answer
  • Through is upholstering a rectangular ottoman that measures 21 cm x 18 cm x 15 cm. What will be the total square centimeters of
    5·1 answer
  • List the types of degrees that are available to you after high school.
    5·1 answer
  • What is the perimeter of a regular decagon with sides of 14 inches?​
    5·1 answer
  • What is equivalent expression of (6 + 7) x?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!