1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
9

31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?

Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]3 years ago
7 0
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
You might be interested in
Which is an irrational number?<br> 1-31<br> 0.6<br> My Progress &gt;
Natalka [10]

Answer:

a non repeating or non terminating decimal but not as a fraction, the decimal goes on forever without repeating.

EXAMPLES: Phi, pi and the square root of any prime number are irrational numbers.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Naomi has earned $51 mowing lawns the past two days. She worked 1 1/2 hours yesterday and 2 3/4 hours today. If Naomi is paid th
stiks02 [169]

12 Dollars An Hour

51/4.25= 12

4 0
3 years ago
What theorem can be used to prove that the two triangles are congruent?
hammer [34]
Pythagorean theorem a^2+b^2=c^2
6 0
3 years ago
I'll give brainliest if you answer 11 and 12
olasank [31]

Answer:

tanx=30/27

tanx=10/9

x=48

4 0
3 years ago
sweet T has 2 orange picks for every 5 green.If there are 21 picks in all,How many picks are orange?
kipiarov [429]
6 of the picks are orange.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 27^x = 9^(x − 4)<br><br> x = 8<br> x = 4<br> x = −4<br> x = −8
    8·1 answer
  • To function properly a rainwater outflow pipe must drop exactly 1 inch for every 25 inches of horizontal distance . A design cal
    11·1 answer
  • A student’s rectangular desk is 30 inches long and 18 inches wide. The teacher’s desk is similar to the student’s desk and has a
    13·1 answer
  • The P.E. class has 21 jump ropes. If each jump rope is 1.524 meters long, how long are the jump ropes altogether?
    11·1 answer
  • You are traveling in a car. Your speed is 50 miles per hour. What is your speed in feet per minute?
    6·1 answer
  • PLS HELP EXTRA POINTS GIVEN OUT
    13·1 answer
  • What is the value of the variable? 3(x- 2)=15
    14·1 answer
  • What percent of $10 equals $5
    13·2 answers
  • Which of the following equations has a solution that is negative?
    15·2 answers
  • I need help please!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!