1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
3 years ago
13

1.89E12. What does e stand for

Mathematics
2 answers:
Andrews [41]3 years ago
8 0

Answer:

E stands for the scientific notation for "×10^".

Step-by-step explanation:

Consider the provided number,

1.89E12

E notation is the same as the scientific notation the only difference is the letter e is substituted for "× 10^".

Here, the E12 means 10^{12}

The provided number can be written as:

1.89\times 10^{12}

Hence, E stands for the scientific notation for "×10^".

Eduardwww [97]3 years ago
5 0
The "e" just lets you know that it's scientific notation.
You might be interested in
Help please important
Lemur [1.5K]
1) tan 41°= 30cm divide by y cm
y= 30 divide by tan-1 41°
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope and y intercept of the line in the graph
makvit [3.9K]
SLOPE: 3 Y INTERCEPT: 3
The other answer is not correct!!!
7 0
3 years ago
Evaluate 5+5*5+5/5-5+5*5
rewona [7]

Answer:

51

Step-by-step explanation:

5*5=25

5/5=1

5+25+1-5+25

30+1-5+25

31-5+25

26+25

51

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plsssssssssssssssssssss help me fast
zlopas [31]

Answer:

The answer is 95cm2

Step-by-step explanation:

A=b×h

=19×5

= 95 cm2

please mark me the brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tim wants to buy several pairs of jeans. He compares the prices at a store in his neighborhood and at an online store. He finds
iogann1982 [59]

Answer:

2 orders

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

The local store sells at $24 per pair of jeans

Cost = $24

The online store sells at $22 per pair plus a shipping fee of $6 per order

let the number of orders be x

Cost= 22+6x

For 1 order

the online store will cost

Cost= 22+6*1

Cost= 22+6

Cost= $28

For 2 orders

The local shop cost

Cost= 24*2= $48

The online store will cost

Cost= 22+6*2

the online store will cost

Cost= 22+12

Cost= $34

Hence Tim should place at least 2 orders if he wants to buy online

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The F ratio increases as _________. Group of answer choices the variability between means increases relative to the variability
    6·1 answer
  • . Bella makes $7.50 an hour working at her job at the movie theater. If she worked 12 hours last week and 15.5 hours the week be
    8·1 answer
  • PLz help me 7th grade math
    13·1 answer
  • A server at a restaurant works 5 hours on a weekday and 8 hours on a weekend day. Use the expression to find the number of hours
    7·1 answer
  • Jeremiah's pet lizard ate 46 pounds of food during April. There are 30 days in the month April . At that rate how many days woul
    10·1 answer
  • a mint plant grows 7/8 in 1 week and 13/16 inch the next week. use a common denominator to write an equivalent fraction for each
    10·1 answer
  • PLEASE HELP IM SO CONFUSED. ​
    6·1 answer
  • What is 52/624 simplified?<br><br>(Hurry please) ​
    15·2 answers
  • The population of a town increases every year by 2% of the population
    5·1 answer
  • Caroline bike 1,754 mile in ix month. If he bike the ame number of mile each month, about how many mile doe he bike each month
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!