1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
9

A one compartment vertical file is to be constructed by bending the long side of a 6 in. by 10 in. sheet of plastic along two li

nes to form a U shape. How tall should the file be to maximize the volume that it can​ hold?
Mathematics
1 answer:
jasenka [17]3 years ago
4 0

I have no idea what the answer is but add me as a friend


You might be interested in
nora is planning a birthday party for her little sister, colleen. she needs to purchase 12 cupcakes she can not spend more than
Lapatulllka [165]

Answer:

if she cannot spend more than $40, she will spend .3 on each cupcake

Step-by-step explanation:

when you divide 12 by 40, you get .3 and to check if it is true, you can multiply .3 x 40 and you will get 12 hope you get it right, and have a good day :)

6 0
3 years ago
Ursula bought 9 dozen rolls of first aid tape for the health office. The rolls were divide equally into 4 boxes. How many rolls
vredina [299]
We know that 12 equals one dozen. It is not asking for a dozen, but for 9 dozen. So, we need to multiply 9 by 12. 9*12 = 108. 

It says the rolls of first aid tape were divided equally into 4 boxes. We need to divide these 108 rolls into 4 equal groups, since that is what took place in the problem. So, we divide 108 by 4. 
108/4 = 27. There are 27 rolls in each box. 
4 0
3 years ago
Lcm of 8 and 15 Please!
FromTheMoon [43]

Since, 8 and 5 both are prime numbers u can simply multiply 8 and 15 to get your answer..

the ans is 120..

8 0
3 years ago
1. Which ray is a bisector of BC<br> BD<br> BA<br> BF<br> 2. What is GH? <br> 5<br> 10<br> 15<br> 25<br> 3. What is the value of
zhenek [66]
<span>1. BD
2. 15
3. y=2
4. </span><span>Angle(DBE)
5. 47

I hope this helps.
Next time try to post each question seperately</span>
3 0
4 years ago
Jackie had $135 to spent at the mall she spent 29% of the money on a dress. Jackie spent $_ on the dress ?
dmitriy555 [2]

Jackie spent $39.15 on the dress.


6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit price of 8 mugs for $38.32
    13·2 answers
  • Liza buys 4 yards of fabric for $8.48. How much was the fabric per yard?
    7·2 answers
  • Which list of numbers is in order from least to greatest value? *
    5·1 answer
  • Please help me with the answer
    8·1 answer
  • The quotient of s and 5<br>​
    12·2 answers
  • Solve for X. No decimals <br> Help please
    12·2 answers
  • Rihanna colored ones Brianna color 1/6 of her picture and somebody colored 1/4 of his picture who played more
    7·1 answer
  • A point (–2, 6) is translated 4 units up. What are the coordinates of the new point?
    7·1 answer
  • Can someone please help me? i dont know what the answer is.
    15·2 answers
  • What is the area of a rectangle with a length of 3 1/3 feet and a width of 1 2/3 feet?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!