rationalise the denominator by multiplying both top and bottom by (8-5√3) then expand and simplify
Change 3 to 6 and 2 to 4
Now Do
3/6 + 5/6 = ?
? = 8/6
8/6 = 1 2/6
1 2/6 = 1 1/3
40 - 3k + 10k = -10 - 8k - 10
40 + 7k = -10 - 8k - 10
40 + 7k = -8k - 20
40 + 7k - 40 = -8k - 20 - 40
7k = -8k - 60
7k + 8k = -8k - 60 + 8k
15k = -60
15k/15 = -60/15
k = -4
Answer:
$25.40
Step-by-step explanation:
Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40