1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
4 years ago
13

Present Value of Money Flow Each function in Exercise represents the rate of flow of money (in dollars per year) over the given

time period, compounded continuously at the given annual interest rate. Find the present value in case.
f(t)=150e0.04t, 5 years, 6%.
Mathematics
1 answer:
kondaur [170]4 years ago
7 0

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Would any three squares<br> form the sides of a right<br> triangle? Explain.
lara [203]
The sum of the areas would be two small squares so no
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I had $3.00. My Mom gave $10.00. My Dad gave $30.00. My Aunt and Uncle gave me $100.00. I had another $7.00. How much did I have
zaharov [31]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

$3+$10+$30+$100+$7=$150

have a great day :)

8 0
3 years ago
Walkway Over the Hudson, a bridge that crosses the Hudson River in Poughkeepsie, is 2.063 kilometers long. Anping Bridge, which
Pavlova-9 [17]

a. The total span of both bridges is 4.133 km.

When calculating the total of two different numbers, addition is the correct math operation to be used. We know that we need to add the length of the bridges together because the word <em>span</em> is the same as length. Also, the question asks about both bridges and uses the word <em>total. </em>2.063 + 2.07 = 4.133 km.

b. Leah and her dog will walk 4.126 km.

The question says that Leah walks across and back. This means she goes over the bridge two times. Times indicates that we should use multiplication for our math operation. Since she does the length two times, we need to multiply the length of the Walkway Over the Hudson bridge times 2. The math equation is 2.063 x 2 = 4.126 km.

<h3>Further Explanation</h3>

Addition

Addition is the math operation used to determine the total of a set of different numbers. Total means how many altogether.

Multiplication

Multiplication is the math operation used when finding the total when a number occurs multiple times.

Division

Division is used when breaking a number into an equal number of groups.

Subtraction

Subtraction is used when trying to find the difference between numbers

<h3>Answer Details</h3>

Subject: Math

Level: Middle School

Topic: Word Problems

<h3>Keywords</h3>

multiplication, division, addition, subtraction

<h3>Learn More</h3>

What is multiplication?: brainly.com/question/1135170

What are the properties of addition?: brainly.com/question/11036741

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trevin puts 8 gallons of gas in his car and pays $22 What is the cost of 1 gallon of gas​
Setler [38]

Answer:

1 gallon of gas is $2.75

Step-by-step explanation:

becuase 22 divided by 8 (since they put 8 gallons in) = 2.75

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brenda took her dog to the veterinarian for an exam. The doctor told Brenda her dog needed to lose weight. Her dog weighed 55 po
raketka [301]

Answer:

<h2>18%</h2>

Step-by-step explanation:

Step one;

given

initial weight = 55 pounds

final weight= 45 pounds

Step two:

Required

the % weight decrease

% decrease= initial-final/initial *100

% decrease= 55-45/55 *100

% decrease= 10/55 *100

% decrease= 0.18 *100

% decrease= 18%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Your mother takes you to your grandparents house for dinner? She drives 60 minutes at a constant speed of 40 miles per hour. She
    6·1 answer
  • 9 * 6 * 10 / the power of 3
    11·1 answer
  • What is the width of a rectangle that has an area of 12 square inches and a length of 2.5 inches
    6·1 answer
  • 20 is 12% of what number?
    15·1 answer
  • Can someone explain segment addition/subtraction in terms of congruence in geometry? Can they also provide an example? Thanks.
    12·1 answer
  • Help me its due today
    15·1 answer
  • Dating whats your opinion
    15·1 answer
  • What is the area of this square?
    5·1 answer
  • Rick and Jon start walking from the same location. Rick starts 15 seconds before Jon and walks at a rate of 3 feet per second. J
    13·1 answer
  • 12) Carlos' school is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!