1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
2 years ago
15

What is the measure of angle 7?

Mathematics
1 answer:
Ratling [72]2 years ago
8 0

m<1 = m<4 by vertical  angles theorem

3x + 10 = 4x - 15

-1x = -25

x = 25

m<1 + m<7 = 180 if parallel alternate interior angles supplementary

3x + 10 + m<7 = 180

3(25) + 10 + m<7 = 180

75 + m<7 = 180

m<7 = 105°

Hope this helps! ;)

You might be interested in
(x2 − 8x + 5) − (−3x2 + 5x − 9)
julia-pushkina [17]
(X²-8X+5)-(-3X²+5X-9)
=X²-8X+5+3X²-5X+9
=4X²-13X+14
That's your answer lovely~
7 0
2 years ago
Enter number as an integer or decimal.
Strike441 [17]

Answer:

x

Step-by-step explanation:

30-4x>6x-10

Adding 10 to both sides.

10+30-4x>6x-10+10

40-4x>6x

Adding 4x to both sides.

4x+40-4x>6x+4x

40>10x

Dividing both sides by 10.

\frac{40}{10}>\frac{10x}{10}

4>x

∴ x

3 0
3 years ago
A. vertical angles<br> b. complementary angle<br> c. supplementary angle<br> d. none of the above
Elis [28]

Answer:

C) supplementary angles

Step-by-step explanation:

C) supplementary angles

They add up to 180.

8 0
2 years ago
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
In the number 4389 the digit 3 is blank times the value of the 3 in the number 6532
densk [106]
100 times as bigger because it is in the 109s
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3x + 2y = 14<br> x + 2y = 6
    9·2 answers
  • The original price of the DVD is nine dollars the sale price is 80% of the price what is the sale price of the DVD?
    15·2 answers
  • Ayuda por favor no entiendo esta pregunta?????
    14·1 answer
  • You are building a shed for growing plants and other vegetations. It has a sloped roof.
    11·1 answer
  • Need help on #30 and 31 thanks!!
    14·1 answer
  • The owner of a garden center delivers bags of mulch. Each bag is sold for $6. The owner spends $16 for transportation to deliver
    13·1 answer
  • How do you solve 4a/b divided by 2ac/b
    13·2 answers
  • How to slice using substitution method
    5·1 answer
  • Someone help with this math problem
    12·1 answer
  • Marika is training for a track race. she starts by sprinting 100 yards. she
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!