1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
7

3y-15x=y What is the slope intercept form

Mathematics
2 answers:
Pachacha [2.7K]3 years ago
6 0

Answer: y=15/2x

Step-by-step explanation: Write in Slope-Intercept form, y=mx+b.

Hope this is what you were looking for and I hope this helps you out! ☺

oksano4ka [1.4K]3 years ago
3 0

Answer:

y = 15/2x

Step-by-step explanation:

3y - 15x = y

First, add 15x to both sides, this equals to:

3y = 15x + y

Then, subtract y to both sides, this equals to:

2y = 15x

y = 15/2x

And this is the answer in slope intercept form, in this case b is equal to 0 due to there is no adding something to the 15x.

Slope intercept form: y = mx + b

Hope this was helpful :)

You might be interested in
PLEASE HELPMove each inequality next to the number line it represents.
Nonamiya [84]

Answer:

x>-2 is the 1st

x<=-2 is the 2nd

x>=-2 is the 3rd

x<-2 is the 4th

Step-by-step explanation:

brainliest pls

3 0
1 year ago
(a-12)x = a+8 in the equation to the left, a is a constant. if the equation has no solutions, what is the value of a?
ohaa [14]

Answer:

<h2>The value of a is 12.</h2>

Step-by-step explanation:

The equation is given by (a - 12)x = a + 8.

In order to get the solution of the equation, that is the value of x, the above equation is needs to be divided by a - 12. (a - 12) will be in the denominator.

The solution can not be found, if the value of a - 12 will be 0, that is a = 12.

6 0
3 years ago
What is 981 round to the nearest thousand
PSYCHO15rus [73]
It would be 100,000 or if the number is just 981 then it would be 1,000.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of a Black Forest cake at two bakeries is as follows: Julie's Bakery: cost $15, delivery charge $0.20 per mile; Bakers
Otrada [13]
15 + 0.2x = 20 + 0.15x
0.05x = 5
x = 100 miles
7 0
2 years ago
A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE
Lapatulllka [165]

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One exterior angle of a regular pentagon has a measure of (2x) what is the value of x
    6·2 answers
  • Each table at a restaurant has six chairs placed around it.
    9·1 answer
  • Which setof numbers could all be reasonably rounded to. 33,100​
    6·2 answers
  • What is 24 Divided by 24.5
    5·2 answers
  • 10. -3.8x - 5.9x = 223.1
    11·2 answers
  • 414+486+550 by using convenient combination
    6·1 answer
  • The probability is 1% that an electrical connector that is kept dry fails during the warranty period. If the connector is ever w
    6·1 answer
  • The area of a triangular block is 64 square inches. If the base of the triangle is twice the height, how long are the base and h
    6·1 answer
  • The product of 10 and a number, plus 12 is 52. What is the number?
    10·1 answer
  • Find the percent of change. Round your answer to the nearest tenth of a percent, if
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!