where are the anglessssssssss
A carpenter's square is a ruler which looks like a right triangle. Being such, it has a long side and a short side. Assuming that the radius of each wheel is the size of the short side, we can use this to measure the mid point of the wheel. The mid point of the wheel is the optimal point where you can bore a hole.
Amount of flour used in bread recipe =
cups
Amount of flour used in muffin recipe =
cups
We have to determine how much more flour is in the recipe.
Since, more amount of flour is used in bread recipe than in muffin recipe.
Total amount of more flour = 
= 
= 
= 
Therefore,
more cup of flour is used in bread recipe than in muffin recipe.
Now, we will determine the total amount of flour used in both recipe.
Total amount of flour used in bread and muffin recipe
= 
= 
=
= 6 cups
Therefore, total 6 cups of flour are used in both the recipes.
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.