1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
6

-7–5(3g+8)<10g–7+g help me please!

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
8 0

Answer:

-20/13 <g

Step-by-step explanation:

-7–5(3g+8)<10g–7+g

Distribute

-7–15g-40<10g–7+g

Combine like terms

-15g - 47 < 11g -7

Add 15 g to each side

-15g+15g -47< 11g+15g -7

-47 < 26g -7

Add 7 to each side

-47+7 < 26g-7+7

-40 < 26g

Divide each side by 26

-40/26 <26g/26

-40/26 <g

Divide top and bottom by 2

-20/13 <g

You might be interested in
How many 3/4 teaspoons of salt are in 1/3 of a teaspoon of salt?
vlabodo [156]

Answer:

4/9

Step-by-step explanation:

Multiply each answer choice by 3/4 or 1/3 and they will all be wrong except for 4/9.

3 x 4 = 1/3

so 4/9

3 0
3 years ago
Srekar needs to increase the size of the prism below by 2 inches on each side. The original prism has a length of 3, a depth of
Leto [7]

Answer:

a b

Step-by-step explanation:

The options as obtained from the internet.

- the new prism will have a length of 5

- the new prism will have a depth of 4

- the new prism will have a height of 2

- the volume will increase by 6 and each of the 3 dimensions is increased by 2.

- srekar could increase the volume by the same amount by just adding 6 to the height instead of 2 to each side

The volume of a rectangular prism is (length × depth × height)

Originally, length = 3 inches

Depth = 2 inches

Height = 1 inch

Original volume = 3×2×1 = 6 in³

Then, Sreka adds 2 inches to each of the dimensions,

New length = 3+2 = 5 inches

New depth = 2+2 = 4 inches

New height = 1+2 = 3 inches

New volume = (5×4×3) = 60 in³

Taking each of the statements one at a time

Statement 1

the new prism will have a length of 5

True!

Statement 2

the new prism will have a depth of 4

True!

Statement 3

the new prism will have a height of 2

False! New height = 3 inches

Statement 4

the volume will increase by 6 and each of the 3 dimensions is increased by 2.

This is false. The volume increased to 10 folds of its original volume.

Statement 5

srekar could increase the volume by the same amount by just adding 6 to the height instead of 2 to each side

Adding 6 inches to the height,

New height = 1+6 = 7 inches

New volume = 3×2×7 = 42 in³

This statement is false as the new volume from adding 2 inches to each side is 60 in³

Hope this Helps!!!

5 0
3 years ago
(1 Euro [€] = $1.25 us) how many US dollars is there for 10€?
stiv31 [10]
I think it's $11.79 but I'm not entirely sure
6 0
4 years ago
Tony is flying from Los Angeles to Boston. His plane ticket costs $605 and the total flight distance is 3,052 miles. What is the
Ksivusya [100]

Answer:

AROUND $0.20 per mile

Step-by-step explanation:

605/3052 is around 0.198, which rounds to 0.20.

8 0
2 years ago
See attachment. What would be the perpendicular lines of this sense there are 4 right anglrs being formed? I thought perpendicul
chubhunter [2.5K]
Yeah not just one letter but two letters perpendicular to another two letters. Each 2 letters like AB is a straight line which is crossed by another 2 letters making it perpendicular.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Lucy pays $224 dollars in advance on her account at the health club. Each time she visits the club, $7 is deducted from the acco
    11·1 answer
  • Find the range for f(x) = x2 + 1, for x &lt; 0. <br> y ≥ 1<br> y &gt; 1<br> y &lt; 1<br> y ≤ 1
    12·1 answer
  • Anne and Maria play tennis almost every weekend. So far, Anne has won 12 out of 20 matches. How many matches will Anne have to w
    7·1 answer
  • Your poor health causes you to miss one work day every two weeks. You do not get paid when you are out sick. You normally work 8
    13·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • If 71/4 boxes of parts weigh a total of 687/8 pounds, what does one box of parts weigh?
    15·1 answer
  • Residents in a city are charged for water usage every three months the water bill is computed from a common fee along with the a
    15·1 answer
  • Alyssa opens a savings account with $6. She saves $5 each week. The table Represents her account balance. Decide whether the tab
    14·2 answers
  • Write as a decimal. -2 7/100
    8·2 answers
  • Evaluate 10 + 8÷4 - 12
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!