1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
10

A trail mix is made by adding pecans that sell for 2.50 per pound to chocolate candies that sell for 1.00 per pound. How much of

each should be used to get 60 pounds of trail mix tat sell for 1.70 per pound?
Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
5 0

Answer:

Should be used 28 pounds of pecans and 32 pounds of chocolate candies

Let

x -----> pounds of pecans used

y ----> pounds of chocolate candies used

we know that

-----> equation A

----->  -----> equation B

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

Using a graphing tool

The solution is the point (28,32)

see the attached figure

therefore

Should be used 28 pounds of pecans and 32 pounds of chocolate candies

You might be interested in
There are 20 pieces of fruit in a bowl and 3 of them are oranges. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are oranges
galben [10]

15 percent of the fruit in the fruit bowl are oranges

3 0
2 years ago
What is the ratio of circles to total shapes
Soloha48 [4]
Hm i think it might be 2:8?
6 0
2 years ago
22.a) A fruit vendor bought 1948 oranges on a Thursday and sold 750 of them on the same day.
iVinArrow [24]

Answer: Ksh 6144

Step-by-step explanation:

On Thursday, a fruit vendor bought 1948 oranges on a Thursday and sold 750. The number of oranges left will be: = 1948 - 750 = 1198

On n Friday, he sold 240 more oranges than on Thursday. This means the number of oranges sold is: = 240 + 750 = 990.

The number for f oranges left will then be: = 1198 - 990 = 208

On Saturday, he bought 560 more

oranges, the total oranges that the vendor has now will be:

= 208 + 560 = 768

Since sold all the oranges he had at a price of Ksh. 8 each, the amount if money made will be:

= Ksh 8 × 768

= Ksh 6144

The vendor made Ksh 6144

7 0
2 years ago
WORTH A LOT--- NEED HELP!!! AM SO CONFUSED!!!!!!!!! 5O POINTS!!!!!
erastovalidia [21]
600 x 40 I think the new dimetions will be
3 0
3 years ago
At a certain bookstore, you get a $5 coupon for every 4 books you buy. What is the least number of books you could buy to get $1
zalisa [80]

Answer:

12books

Step-by-step explanation:

4 books → 1 $5 coupon

$15 coupon = $15 / $5 = 3times of $5 coupons

3 $5 coupons → 4 x 3 = 12 books

this is a topic on forming and solving equations. If you wish to explore more into this topic you can give me a follow on Instagram (learntionary) I'll be posting notes for many topics and will also be posting some tips :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Karina put a $300 pair of earrings on layaway by making a 10% down
    7·1 answer
  • Write a scenario that could work for the following line of best fit: y = -0.8x + 5.6. Explain the slope and intercept in this co
    12·1 answer
  • Explain how to identify & describe rotations ?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP DUE IN 10 MINUTES PLEASE!!!!!!!!!!!!!The president of the United States produces a new national plan to reduce
    8·1 answer
  • Triangle JKL is rotated 270° counterclockwise about the origin to form triangle J'K'L'.
    8·1 answer
  • PLz hep me with this qustion
    5·2 answers
  • A bee flies at 20 feet per second directly to a flower bed from its hive. The bee stays at the flower bed for 15 minutes, and th
    8·1 answer
  • Given f(x)=17x-18, find x when f(x)=33
    7·1 answer
  • PLS HELP MEEE. Suppose you save $1 the first day of a month, $4 the second day, $16 the third day, and so on. That is, each day
    10·1 answer
  • HELP ASAP<br><br> Explains how to evaluate the expression 4x+10 for x=5.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!