1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
10

The kids in Mrs. B's class did a survey about their favorite flavors of ice cream. One-fourth of the class likes strawberry the

best. One-half of the class likes chocolate the best. The rest of the class, 7 kids, said vanilla is their favorite ice cream flavor. How many kids are in Mrs. B's class?
Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]3 years ago
7 0

Answer:

28 Students

Step-by-step explanation:

Let's break down all of our variables.

\dfrac{1}{4} likes strawberry

\dfrac{1}{2} likes chocolate

7 likes vanilla

First we need to combine the number of students that like strawberry and chocolate.

\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{2}=\dfrac{3}{4}

This then tells us that the 7 kids that like vanilla are the remaining \dfrac{1}{4} of the class.

Let's use ratio to find out how many students there are in total.

\dfrac{1}{4}=\dfrac{7}{x}

Let x = number of student in Mrs. B's class.

We need to multiply 4 to 7 and x to 1.

So that leave us with:

x = 28

There are 28 students total in Mrs. B's class.

You might be interested in
mark ordere wome balloons for a party that she is having.The balloons cost $4.50 each and there is a service fee of $12.The tota
ohaa [14]
A general equation to use for this situation is y = mx + b.

For this question, we can assume that y is total cost, m is cost per balloon, x is the amount of balloons, and b as the service fee; so we can set the equation up:

y = (4.50)x + 12

And we can further plug in the total cost to find the number of balloons purchased for the party:

79.50 = (4.50)x + 12

Now we can solve for x (number of balloons):

67.50 = (4.50)x

x = 15

The total number of balloons purchased for the party is 15.
5 0
2 years ago
Dose someone know hope to do this can someone help
Art [367]
The point where they intersect
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the constant of proportionality in the equation y=12.9x?<br> Enter your answer as a decimal
forsale [732]

Answer:

The constant of proportionality would just be 12.9.

Step-by-step explanation:

This equation is already simplified enough to were the constant of proportionality is just the number attached to the x.

3 0
3 years ago
8
harkovskaia [24]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

add them all to 20

add 7 and 5 to get 12

12 over 20 is 60 percent

6 0
2 years ago
What is 298700303*1000299839=???
Blababa [14]

Answer:

2.9878987e+17

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The low temperature last week in Iceland was-2.25. The low temperature this week was 1.25. What was the change in temperature fr
    5·1 answer
  • Item 15
    15·1 answer
  • Which quadrilateral has two pairs of different but equal adjacent sides?
    14·2 answers
  • What is z?<br> A.88<br> B.92<br> C.95<br> D.124
    13·1 answer
  • Multiply the coefficients<br> and add the exponents<br> for the same variables
    6·1 answer
  • Nadia started at 19.26 feet below sea level and then changed her altitude by climbing a total of 5,437.8 feet up from her initia
    14·1 answer
  • Cost $4 since 0.25•20=4. Together,they would cost Jada $6 , leaving her with $6 . 35 ounces of peanuts. If Jada wants 20 ounces
    14·1 answer
  • What is the domain of f? <br> HELP PLEASE
    13·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • =
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!