1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
4 years ago
11

A math class is having a discussion on how to determine if the expressions 4x-x+5 and 8-3x-3 are equivalent using substitution.

The class has suggested four different methods.
Which describes the correct method?
1) Both expressions should be evaluated with one value. If the final values of the expressions are both positive, then the two expressions must be equivalent.
2)Both expressions should be evaluated with one value. If the final values of the expressions are the same, then the two expressions must be equivalent.
3)Both expressions should be evaluated with two different values. If for each substituted value, the final values of the expressions are positive, then the two expressions must be equivalent.
4)Both expressions should be evaluated with two different values. If for each substituted value, the final values of the expressions are the same, then the two expressions must be equivalent.
Mathematics
2 answers:
liraira [26]4 years ago
6 0

Answer:

the last one

Step-by-step explanation:

4.) Both expressions should be evaluated with two different values. If for each substituted value, the final values of the expressions are the same, then the two expressions must be equivalent.

docker41 [41]4 years ago
5 0

Okay. In my opinion, all the class has to do is simplify the expressions and compare. But they want to substitute instead.

Well then.

First, let's notice that these are linear expressions, meaning that if they are equivalent then all their values match up.

Number 1 is not a good one. Just because they're both positive doesn't mean anything; they have to be <em>the same.</em>

This also eliminates 3.

Number 2 is a good one, but it's not as reliable. If, for instance, the two expressions are <em>not </em>equivalent and you get lucky enough to pick that one value they intersect at (or have in common), then you'd be wrong when you say they are equivalent.

Number 4 makes the most sense because if both expressions are equivalent, then every value matches up. If not, then only one will. So having two values to substitute will most definitely answer the class question.

Hope this helps, let me know if I messed up! ;)

You might be interested in
What is the area of a rectangle that has a length of 1/4 inch and a width of 1/8 inch?
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

1/4 * 1/8 = 1/32 inch

Step-by-step explanation:

1/4 * 1/8 = 1/32inch

8 0
3 years ago
Is 2 yards greater than 5 feet explain
kicyunya [14]

Answer:

Yes, 2 yards is greater than 5 feet. 1 yard is equal to 3 feet, so 2 yards is equal to 6 feet. 6 feet is more than 5 feet.

3 0
3 years ago
A rectangular sign measures 8 m by 6.5 m. One litre of paint covers 14 square meters. How many litres of paint are needed to pai
Harlamova29_29 [7]

Answer:

7.4

Step-by-step explanation:

  • find the area of rectangular sign8times6.5)=52,take if 1l=14m^2 what about 52 then multiply by 2
3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I WILL MARL BRAINLIEST use the line plot to answer the questions the line plot shows the wood strip lengths in in
Igoryamba

Answer:

we need an image or pic of the problem

3 0
3 years ago
A serving of a certain cereal has 8 grams of sugar in 1 portion. Which equation shows how the amount of sugar and the number of
STatiana [176]
8s = 1p.

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following expressions is between 10 and 11? √10.5 √100 √21 √115
    11·2 answers
  • Is this right? i’m confused.
    14·2 answers
  • Suppose that the waiting time for an elevator at a local shopping mall is uniformly distributed from 0 to 90 seconds.
    9·1 answer
  • 50 × 8000 = 4 × 10^ what is the unknown exponent
    15·2 answers
  • What is true about an exterior angle of a tringle
    7·1 answer
  • 14x+3y+250. Identify the variables, variable terms, constant terms, and coefficients, as well as what they represent in the cont
    12·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • Shante is calculating the amount of time it takes a rocket to get to the moon. The moon is around 239,000 miles from Earth. How
    12·1 answer
  • Luke earned $20 shoveling driveways. He put 10% in his savings account and spent $9.50 on a game. How much money does he have le
    5·1 answer
  • PLZ HELPPP The statement below represents an equation.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!