The number of years (n) that the deposit stayed in his balance is given by: 65 - 18 = 47 years.
The future value (FV) of a deposit (P), deposited at an interest rate of r% compounded yearly for n years is given by

Given that <span>Jamal deposits P = $1000 into a savings account on for n = 47years at 2% interest compounded yearly, the amount in his bank account at the end of the period is given by

</span>
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:
=−14x+18
Step-by-step explanation:
happy to help ya :)
Answer:
I'm good yet tired lol how are you!
Answer:
when x = -1, y = -3
when x = -1, y = -1
when x = -1, y = 1
when x = -1, y = 3
Step-by-step explanation:
x = -1; plug in y = 2(-1) - 1 = -2 - 1 = -3
x = 0; plug in y = 2(0) - 1 = 0 - 1 = -1
x = 1; plug in y = 2(1) - 1 = 2 - 1 = 1
x = 2; plug in y = 2(2) - 1 = 4 - 1 = 3