1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
3 years ago
9

HELP PLS -- A square is rotated around the y-axis of coordinate plane. Which of the following three-dimensional figures is forme

d? a. cilinder b.circle c.sphere d. cube
Mathematics
2 answers:
Doss [256]3 years ago
7 0
<h3>Answer: A. Cylinder</h3>

The square must be on the y axis in some way, and the square must be oriented such that its sides are parallel to the x and y axis. Rotating said square around the y axis will form a cylinder. Think of a revolving door. The door is the square while it sweeps out a 3D cylinder shape/space as it rotates around. Another example would be a fan or turbine that rotates in a similar fashion.

aksik [14]3 years ago
3 0

Answer:

The Answer is A. a cylinder                          

You might be interested in
Translate the word phrase into a variable expression.<br> five more than the product of x and 6
Natasha_Volkova [10]

Answer:

6X+5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Marshall left home biking at a constant rate of 20 mph. One hour later, it looked like it may rain, so his friend, Brett, set ou
xxTIMURxx [149]

Answer:

First, we need to find how far ahead Marshall was.  Since he had been biking at 20 mph for one hour, he had gone 20 miles.

Next, we need to find how long it will take Brett to catch up to Marshall.  In order to do this, we need to find how much faster Brett is going than Marshall.  We do this by subtracting Marshall's speed from Brett's speed.

60 - 20 = 40.  So, Brett is catching up to Marshall at 40 mph.  Now, we figure out how long it will take for someone going 40 miles per hour to go 20 miles.  We find this by dividing 40 miles per hour by 20.  This is equal to 1/2 hour.  So, it will take Brett 0.5 hours to catch up to Marshall.  This is the same as A, so A is the correct answer.

We can check our answer by seeing how far Marshall and Brett will have gone.  Marshall will have been biking for 1.5 hours, so we multiply 20 * 1.5 = 30.  Marshall went 30 miles.

Brett drove for .5 hours at 60 mph, so he went 30 miles.  Since Brett and Marshall went the same distance, our answer is correct.

4 0
3 years ago
An orchard has eight rows of trees with 15 trees in each row.If each tree produces six bushels of fruit, how many bushels will b
s2008m [1.1K]
You multiply 8 by 15 then again by 6 so the answer is 720
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of shoes is in a ‘35% off’ sale. The recommended retail price (RRP) is £86. How much do the shoes cost in the sale?
9966 [12]

Answer:

Without tax the shoes would cost £55.9.

Step-by-step explanation:

To get this you take the £86 and multiply it by 0.65 because with the 35% sale you are paying for 65% of the item. You get this number by subtracting 35 from 100 and convert it into a decimal.

6 0
3 years ago
Goal
morpeh [17]

The development of the personal budget that convinces parents that one can maintain an independent living is detailed as follows using the 50: 30: 20 rule:

50% for necessities (housing, food, transportation, utilities) $740

30% for luxuries, savings, vacations, entertainment, etc. $461

20% for Emergency Funds and Retirement $335

<h3>What is a personal budget?</h3>

A personal budget is the household budget for a single person for a period.

The personal budget shows an estimate of the person's revenue and expenses over the period.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Hourly rate of earnings = $12

Working hours per week = 40 hours

Working hours per month = 160 hours (40 x 4 weeks)

Total monthly earnings = $1,920 ($12 x 160)

Assumed tax rate = 20%

After-tax take-home pay = $1,536 ($1,920 x 1 - 20%)

<h3>Monthly Necessities:</h3>

Rent of apartment = $300

Heating = $40

Water cost = $20

Sewage bill = $10

Food = $300

Transportation = $50

Other costs = $20

Total cost for necessities = $740

Thus, the development of the personal budget shows that one can maintain an independent living from the parents as a single person.

Learn more about personal budgets at brainly.com/question/1943261

#SPJ1

6 0
1 year ago
Other questions:
  • A binomial consists of how many terms
    13·1 answer
  • Will give Brainliest if you get it right
    10·1 answer
  • immy is making a rectangular sandbox in his backyard for his son. Jimmy will be using wood to frame the sides of the sandbox. He
    8·2 answers
  • Can I get help to get this please!?
    8·2 answers
  • Find the length of a rectangle with a diagonal of 10 and a height of 8.
    13·1 answer
  • Declan ran 509 meters in 5 minutes . calculate the unit rate<br>​
    9·1 answer
  • An adult ticket costs $5.25 and a child ticket costs $3.05. If $498.60 were collected for 100 tickets, how many child tickets we
    8·1 answer
  • There are 220 students in Year 9
    13·1 answer
  • Your bill from Acme Supply Company is marked "3/15, net 30." The amount of the bill is $289.95. If you pay the bill within 15 da
    11·1 answer
  • Find polar coordinates of the point whose cartesian coordinates are given. (-2√3 , 2)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!