Am I suppose to be looking at a picture?
Answer:
Rise/run rise over run
Step-by-step explanation:
y2-y1/x2-x1
Answer:
(f o g)(x)= 3x + 14
(g o f)(x) = 3x + 4
Step-by-step explanation:
(f o g)(x) = f(g(x)) = f(x + 5) = 3(x + 5) - 1 = 3x + 15 - 1 = 3x + 14
(g o f)(x) = g(f(x)) = g(3x - 1) = 3x - 1 + 5 = 3x + 4
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
6a³-18a²-1620a
Collect 6a:
6a(a²-3a-270)
6a(a-18)(a+15)