1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
3 years ago
15

Estimate the volume of the solid that lies below the surface z = xy and above the following rectangle. R = (x, y) | 2 ≤ x ≤ 8, 6

≤ y ≤ 10 (a) Use a Riemann sum with m = 3, n = 2, and take the sample point to be the upper right corner of each square. (b) Use the Midpoint Rule to estimate the volume of the solid.

Mathematics
1 answer:
Marianna [84]3 years ago
8 0

See attached picture:

You might be interested in
Which of the following is not the same as postive 7​
shusha [124]
Am I suppose to be looking at a picture?
8 0
3 years ago
How to calculate slope?
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

Rise/run    rise over run

Step-by-step explanation:

y2-y1/x2-x1

7 0
3 years ago
If f(x)=3x-1 and g(x)=x+5, find (f o g)(x) and (g o f)(x)<br><br> (f o g)(x)=<br><br> (g o f)(x)
Nuetrik [128]

Answer:

(f o g)(x)= 3x + 14

(g o f)(x) = 3x + 4

Step-by-step explanation:

(f o g)(x) = f(g(x)) = f(x + 5) = 3(x + 5) - 1 = 3x + 15 - 1 = 3x + 14

(g o f)(x) = g(f(x)) = g(3x - 1) = 3x - 1 + 5 = 3x + 4

3 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
Factor the trinomial
wel
6a³-18a²-1620a
Collect 6a:
6a(a²-3a-270)
6a(a-18)(a+15)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you find the median of 15,8,19,21,18,17 ? Thanks
    9·2 answers
  • The mailing list of an agency that markets scuba-diving trips to the Florida Keys contains 78% males and 22% females. The agency
    14·1 answer
  • John’s friend told him that he could earn $49 for handing out flyers at a local concert John wants to.m calculate the hourly rat
    9·2 answers
  • Can you answer this pls​
    7·1 answer
  • Can someone please help me :) it’s due today
    7·1 answer
  • Find 35% of 400. <br> A 120<br> B 140<br> C 365<br> D 70
    10·1 answer
  • PLEASE HELPP ITS QUIZ: if the product 2x+1 and 3x-4 were placed in ax^2+bx+c form, what would the value of a+b+c equal? FULL EXP
    15·1 answer
  • I need Help Fast its due in a few minutes please Show WORK and tell me how to do it NO links.
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME GUYS OR I WONT PASS <br>this calculus!!!!​
    13·1 answer
  • What is the property of (4 + 7) + 8 = 4 + (7 +8) ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!