1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
3 years ago
8

jacque purchased 6 tickets to a hockey game. if the total cost was $225 what is the cost for one ticket

Mathematics
2 answers:
tino4ka555 [31]3 years ago
8 0

Answer:

37.5

Step-by-step explanation:

225÷6........................................

Elena L [17]3 years ago
7 0

Answer: $37.50

Step-by-step explanation: To find the cost for 1 ticket, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit,

in this case, the cost per ticket.

Since we know that it costs $225 for 6 tickets, to find the

cost for 1 ticket, we need to divide 6 into $225 or 6 into 225.

225 divided by 6 is 37.5.

This means that each ticket costs $37.50.

You might be interested in
The answer to this geometry problem
adoni [48]
128 degrees I hope this helped you
3 0
3 years ago
What is the opposite of addition?<br> what is the opposite of division?
LenaWriter [7]
Subtraction 
multiplication 
yayyyyyyyyyyy
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the relationship between the value of the digit 3 in 4,231 and in the value of the digit 3 in the number 3,421?
Marina CMI [18]

Answer:

A.

In 4231, the value of the digit 3 is 110 less than the value of the digit 3 in 3421.

Step-by-step explanation:

We can see that the value of 3 In 4231 is in ten while the value of 3 in 3421 is in thousands.

So to get the actual division factor, let's take 3300 and divide it by 30,

3300/30 = 110

So it's clear already, that the value of 3 in 4231 is 110 times less to the value in 3421

4 0
3 years ago
4) Stan owns 4 5 of an acre of land. Of that, 2 3 of the land is fenced. How many acres of land is fenced? A
sergeinik [125]
(4/5)(2/3)=8/15 acre
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=-x^2-10x-16 on graph
lana [24]

Answer:

It is a Non-Linear graph:

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Can the probability of any event be 4? Yes or no<br><br> explain your answer:<br><br> i need help
    12·1 answer
  • Can somebody show me how to divide 45.35 by 10,000.? I know the answer is 0.004535 but, I need to show my work
    7·1 answer
  • John bought 3 bottles of an energy drink for $4.50. Write an equation relating the total cost y to the number of energy drinks b
    13·1 answer
  • Please answer quick!
    7·1 answer
  • The pottery class has 14 pounds of clay. Each student got 1/3 of a pound of clay to make a plate. How many plates did the studen
    12·2 answers
  • Please help me solve this
    14·2 answers
  • Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
    9·2 answers
  • Y = ax2 + c<br><br> Axis of symmetry:
    14·1 answer
  • Alisha buys 200 books costing £3 each.
    11·1 answer
  • e. 2y(y + 3)this is not a quiz it is an assignment that is due tomorrow and I Wil be grateful for anyhelp
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!