1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
6

Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?

Mathematics
1 answer:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
8 0
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
You might be interested in
Can someone please answer this please answer it correctly please show work please please please answer it correctly
Lesechka [4]

Answer:

1.)  C. 2 Pages

2.) B. 76 mph

3.) C. 35 cents

4.)?

5.)?

6.)B

7.) B

Step-by-step explanation:

1. 2 1/2 = 5/2              1 1/4 = 5/4         5/4 * 4/5 = 1    so it is a unit with one

5/2  *  4/5 = 4/2   or 2              (You found unit by multiply what you did to the unit, because what you do to one side you do to the other)

2. 3 1/2 = 7/2     7/2 * 2/7     7/2 = 266    multiply for unit price, other wise you don't know what the true mph is, now multiply the 266 by 2/7 because what you do to one side you do to the other

2/7 = 266/1      multiply numerators and denominators

2 * 266 = 532

7 * 1 = 7             now put it back as a fraction

532/ 7          simplify

532/7 = 76

76 mph

3. 1.75 = 1 3/4 = 7/4           7/4 = 5       price = bagels       now multiply the 5 by 1/5 (reciprocal) so that you can figure out what the unit is

5 * 1/5 = 1

7/4 * 1/5         multiply numerators together and denominators together

7 * 1 = 7

4 * 5 = 20

7/20 = .35

35 cents

4. 5.  I am not sure

6.  Solve each of them

A. 12 6/10 =126/10      126/10 = 7         multiply both for 1/7  for unit price

7 * 1/7 = 1           126/10 * 1/7      multiply   126 * 1 = 126     10 * 7 = 70

126/70 = 1.80

B.  10.98 = 1098/100  1098/100 = 6/1        

1098/100 * 6/1         Multiply so that the unit is right

1098/600 = 1.83

1.83 = 1 juice

C. 18.10 = 18 1/10 = 181/10 181/10 = 10      price = number of juice

181/10 * 1/10 = 181/100               multiply with 1/10 so that 10 is 1 (unit price)

$1.81 = 1 juice

D.   16 38/100 = 1638/100    1638100 = 9   multiply both sides by 1/9 so unit is 1

9 * 1/9 = 1

1638/ 100 * 1/9    1638/900  =  1.82

$1.82 = 1 juice

1.80 per juice is cheapest so it is B

7.

B. 1 = $5   it is the unit so if you multiply by all the numbers on top it will equal the number in the row, none of the others do that

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please please help me please it’s due today at 5:10pm please help it’s an test I really need help please please help me please p
egoroff_w [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Plz help I’m am getting timed
forsale [732]

Answer:

2/8

Step-by-step explanation:

2/8 or 1/4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Esmerelda is a math student who needs to gather a sample of 10 participants to conduct a survey about U.S. residents. She asks h
Nuetrik [128]

A convenience sample is made up of people who are easy to reach so it would be B

8 0
3 years ago
Patrick has $5300 in his college savings account. When he starts college, he withdraws $870 from his account every month. Based
Likurg_2 [28]

Answer:

its the second one y=870x-5300

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A student took a survey of the class. There are 42 students in the class. The student surveyed favorite foods. 10 said hamburger
    7·1 answer
  • Question 12 A parachutist's rate during a free fall reaches 198 kilometers per hour. What is this rate in meters per second? At
    13·1 answer
  • A rectangle has a length 6 meters longer than double the width. The perimeters is i44 meters. Find the dimensions of the rectang
    8·1 answer
  • 50+51+52+...+101=...<br>Can you help me? I do not understand
    10·1 answer
  • Help with algebra please
    6·2 answers
  • Bianca has to drive 180 miles to her aunts house . She drove 30% of the total distance before lunch . How many miles did she dri
    14·2 answers
  • A store is mixing up two types of nuts, peanuts and cashews into a 50 lb barrel. peanuts sell for $4 a pound and cashews sell fo
    8·1 answer
  • Solve x2 + 6x + 7 = 0.
    10·2 answers
  • Select all COEFFICIENTS in the following expression:<br> 17x +3 - 5y + 19 + 10:
    9·1 answer
  • Translate the sentence into an inequality. Eight times the sum of a number and 27 is at most "-15." Use the variable y for the u
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!